Prefarbená fasádna omietka

Čo je to prefarbená fasádna omietka

Ak sa chystáte kúpiť si fasádnu omietku, dajte si pozor, aby ste ju nezamenili za fasádnu farbu. Moderné materiály pre aplikáciu fasádnych omietok sa vyrábajú už prefarbené, ale rozhodne sa nejedná o fasádnu farbu.

To je obyčajný farebný náter, ktorý je primárne určený pre oživenie vyblednutých farieb fasády alebo zmenu farebného odtieňa fasády, prípadne ako finálna estetická vrstva neprefarbenej omietky. Moderné fasádne omietky sú tenko-vrstvové a sú plne prefarbené v jednom odtieni v celej hrúbke zrna. Ich výhodou je, že ich môžete aplikovať ako na zateplené vonkajšie steny, tak je možné použiť aj na steny nezateplené. Ich nanášanie je jednoduché a zvládne ich aj amatérsky stavebník. Navyše sa dodávajú v obrovskom množstve odtieňov, z ktorých si vyberie každý.

Najlepšia je hotová omietka na okamžitú aplikáciu

Pastovité, štruktúrované, šľachtené – takéto označenia fasádnych omietok môžete nájsť a aj keď to vyzerá zložito, v podstate sa jedná stále o tenko-vrstvové hotové prefarbené fasádne omietky.

Ustálené delenie na akrylátové, silikónové a silikátové omietky, a to na základe spojiva použitého v konkrétnom type omietky síce stále ešte ponúka väčšina obchodov so stavebnými hmotami, ale moderné materiály stále častejšie kombinujú rôzne spojiva v jednom výrobku, prípadne ich obohacujú o rôzne zušľachťujúce prísady s cieľom mať v jednom produkte pozitívne vlastnosti viac spojív a aditív.

o19

Výrobcovia sa nevyhýbajú ani poznatkom z iných odborov. Moderné prefarbené omietky tak môžu obsahovať nanočastice, vďaka ktorým sa omietka sama čistí, alebo látky, ktoré zabraňujú napadnutiu omietky mikroorganizmami, prípadne zvyšujú vodeodolnosť.

Všetky farby dúhy

Výhodou prefarbených fasádnych omietok je obrovské množstvo farebných odtieňov od jemných pastelových po sýte až tmavé farby. Predtým bolo práve u najtmavších farebných variantov fasádnych omietok častým problémom prehrievanie fasád, a to najmä na stenách s dlhým slnečným svitom.

Ale aj s tým už si výrobcovia dokázali popasovať a na trhu tak sú tak aj tmavé fasádne farby s inými typmi pigmentov, ktoré si s UV lúčmi poradia a fasáda tak má dlhšiu životnosť aj stálofarebnosť. Môžete si vybrať naozaj akúkoľvek farbu. Pozor len na obmedzenia dané miestnymi stavebnými predpismi.


Probarvená fasádní omítka Prefarbená fasádna omietka