Pracovný postup pre naťahovanie marmolitu, ktorý zvládne aj začiatočník

Pri naťahovaní marmolitu treba dodržať stanovený pracovný postup. Ktoré body sú pre podarený výsledok tie najdôležitejšie?

Správny výber odtieňa

Správny pracovný postup začína už v obchode. Marmolitu totižto existuje hneď niekoľko druhov zrnitosti aj pestrá škála odtieňov, takže vyberajte starostlivo. Pokiaľ nakupujete na internete, určite si vopred objednajte vzorky. Porovnanie fotografie a reálne zmesi nanesené na podklad väčšinou nedopadajú dobre, pretože z obrazovky či papiera sa zdajú farby byť iné.

Príprava podkladu a okolité podmienky

Až si budete istí, že vybraný odtieň určite chcete, zamerajte sa na prípravu podkladu. Ten musíte starostlivo očistiť, zabezpečiť, aby bol suchý. Opravte prípadné trhliny, nerovnosti a odstráňte tiež prach. Pripravte si penetráciu. Tá musí byť nanesená rovnomerne a potrebuje priestor na to, aby stihla aj dôkladne zaschnúť.

K naťahovaniu marmolitu si vyberte vhodné podmienky. Najmä pri práci v exteriéri je dobré nečakať na jesenné mesiace, kedy už je horšie počasie a výsledok by mohol pokaziť dážď. Vhodné teploty sú od 5 ° C. Vyhnite sa však práci v extrémnych horúčavách, marmolit by sme nemali spracovávať, ak teploty prekročia 25 ° C.

 

Ako natiahnuť marmolit

Rizikové sú pri aplikácii marmolitu hlavne nízke teploty a vyššia vzdušná vlhkosť. To môže viesť k nežiaducim farebným zmenám, ale aj k tomu, že omietka vôbec nebude dobre schnúť. Nenechajte sa ale zastaviť obavou. Dodržanie správneho pracovného postupu vám pomôže predísť problémom a výsledok by mal byť bez chýb.

Marmolit sa nijako neriedi, ani sa do neho nič dodatočne nepridáva. V primerane silnej vrstve (cca 1,5 násobok veľkosti zrna) ho rovno aplikujeme. Pri práci by sme mali začať v rohoch či na strane budovy. Snažíme sa nanášať hmotu jedným ťahom, nijako omietku neprerušujeme a nenapojujeme.

K práci nám najlepšie poslúži nerezové hladidlo. Marmolit je potreba dôkladne vyhladiť. Buďte pripravení na to, že aj pomerne rýchlo zasychá. Preto je tiež potrebné si počas práce umývať starostlivo náradie, aby vám na ňom omietka nezaschla. Postačí opláchnutie vodou.


Pracovní postup pro natahování marmolitu, který zvládne i začátečník Pracovný postup pre naťahovanie marmolitu, ktorý zvládne aj začiatočník