Plot ako šperk vášho domu, prečo siahnuť po marmolite?

Marmolit je veľmi variabilný dekoratívny omietkou, ktorá svoje využitie nájde nielen na fasádach. Prečo sa hodí aj na plot?

3 výhody použitia marmolitua ešte niečo navyše

Typicky sa marmolit objavuje najmä na sokloch domov, odkiaľ ho poznajú s veľkou pravdepodobnosťou aj tí, ktorí vlastný názov „marmolit“ nikdy nepočuli. Farebná dekoratívna omietka vytvorená najčastejšie z prírodného materiálu sa používa veľmi často, a to pre svoju vysokú odolnosť, dlhú životnosť a efektný vzhľad. To jej dovoľuje uplatniť sa aj na mnohých ďalších miestach okrem soklov. Jedným z nich sú aj ploty.

Omietka obsahujúca organické spojivo sa vyrába v rade farebných odtieňov a rôznej zrnitosti (hrubá, stredná a jemná). Asi najobľúbenejším druhom je marmolit stredno-zrnný. Dizajnová variabilita dovoľuje efektne zladiť plot s farbou fasády.

V prípade, že dodržíme predpísaný postup naťahovania marmolitu a najmä sa vyhneme expozícii vlhkosti, získame kvalitnú a trvanlivú omietku, ktorej životnosť môžeme aj vo vonkajších podmienkach počítať na mnoho rokov.

 

Čo (ne)robiť pri naťahovaní marmolitu

Vlhko je totiž škodlivé len pri samotnej aplikácii, neskôr už omietke bežný dážď nijako nevadí. Podobne odolá omietka aj ďalším vonkajším vplyvom, ako je dážď, vietor alebo vplyv UV žiarenia. Marmolit nemá tendencie k blednutiu farieb. Marmolit odpudzuje vodu, je odolný voči mechanickému poškodeniu, nevadia mu priemyselné splodiny a je možné ho ľahko udržiavať.

Väčšinou postačí umytie obyčajnou vodou zo záhradnej hadice. Perfektne priľne na rôzne typy povrchov vrátane betónu. Jedná sa teda o ideálny spôsob, ako získať veľmi upravený exteriér vášho domu. Tento výsledný dojem navyše vyžaduje len minimum úsilia. Mimoriadne nenáročná je aj realizácia.

Natiahnuť marmolit zvládne každý zručný domáci kutil sám. Základnou podmienkou je naučiť sa pracovať primerane rýchlo, aby vrstva nestačila plne zaschnúť a dokázali ste celú plochu pokryť bez viditeľných prechodov. Vopred si preto pripravte potrebné nástroje (nerezové hladidlo) a dostatočné množstvo marmolitu.


Plot jako šperk vašeho domu, proč sáhnout po marmolitu? Plot ako šperk vášho domu, prečo siahnuť po marmolite?