Marmolit, moderná vonkajšia omietka, už ju poznáte?

Marmolit sa predovšetkým používa ako vonkajšia omietka. Kde všade sa hodí a aké má prednosti?

Kde možno použiť vonkajší marmolit

Všeobecne je táto dekoratívna omietka vhodná na celú radu podkladov, ako je betón, ďalej klasické omietky, omietky vápencovo-cementové, sadrokartón alebo zatepľovacie systémy. Marmolit možno v exteriéri používať na všetky časti, ktoré sú viac namáhané.

Sú to napríklad sokle domov, plotové podmurovky, terasy, balkóny alebo fasády. Hodí sa tiež k bazénom, prípadne na schodisko, portály, piliere, verejné priestranstvá, zábradlia alebo na úpravy komínov.

Táto vonkajšia omietka predovšetkým podklad ochráni, a to ako pred mechanickým opotrebovaním, tak aj pred rôznymi vplyvmi počasia (dážď, sneh alebo ostré slnko). V zrnitej štruktúre sú navyše znateľne menej viditeľné rôzne nečistoty, napríklad prach.

141

Ako sa vonkajší marmolit udržuje

Hrubá štruktúra navyše nijako nezhoršuje údržbu, naopak. Marmolit sa čistiť takmer nemusí. Postačí pravidelné oplachovanie vodou. Odporúčaná frekvencia údržby je každých 3 až 5 rokov alebo podľa potreby. Báť sa nemusíme ani výraznejšieho znečistenia.

V prípade, že je to nutné, jednoducho ostriekame plochu záhradnou hadicou. Táto omietka je vodeodolná a umývateľná, ak ju necháme vytvrdnúť. Medzi ďalšie výhodné vlastnosti predurčujúce vonkajšie využitie patrí nenasiakavosť, pružnosť a tiež fungicídny efekt.

Akú farbu marmolit uvybrať

Nadmieru zaujímavý je marmolit tiež po vizuálnej stránke. Väčšinou sa stretnete s podobou jemnozrnnou a stredne zrnitou, občas sa vyskytuje aj hrubozrnný marmolit. Všetky varianty sú rovnako kvalitné a ľahko sa s nimi pracuje, v tomto prípade záleží hlavne na vizuálnych preferenciách.

Pri výbere farby berte do úvahy vlastný vkus aj to, aby dom svojím poňatím zapadol do okolia. Svetlé a decentné pastelové odtiene, ako je napríklad béžová, sú dostatočne neutrálne a takmer nikde na seba nesťahujú prílišnú pozornosť. Ľahko sa tak vyhnete nevôľu úradu aj spýtavo pozdviženému obočie okoloidúcich.


Marmolit, moderní venkovní omítka, už ji znáte? Marmolit, moderná vonkajšia omietka, už ju poznáte?