Keď sa omietka poriadne vyfarbí alebo marmolit a jeho farby

Dekoratívna omietka marmolit má výhodu v širokej farebnej škále. Akým spôsobom sa dá s jeho farebným prevedením doslova čarovať?

Marmolit, farebná omietka v mnohých podobách

Marmolit môže byť jednofarebný alebo viacfarebný. Viacfarebný marmolit vytvára veľmi pôsobivý mozaikový efekt. Z hľadiska kvalitatívneho sú obe varianty zhodné, konkrétne výber tak závisí primárne na vkuse každého kupujúceho.

Farebných variantov sú všeobecne na súčasnom trhu desiatky. Jednotliví výrobcovia majú k dispozícii preto vlastné ucelené kolekcie. Vychádzať môžu zo základných farieb, ako je napríklad biela a hnedá, a rozdeľovať ich na ďalšie svetlejšie či tmavšie odtiene.

Je teda rozhodne z čoho vyberať. Nech si zvolíte akýkoľvek odtieň, môžete si byť istí, že marmolit bude farebne stály a nezačne nijako blednúť ani v exteriéri pod vplyvom UV žiarenia.

Pozor, k voľbe konkrétneho odtieňa pristúpte zodpovedne a starostlivo. Marmolit sa len ťažko akokoľvek prerába. Ak by sa vám výsledok nepáčil, v podstate je najjednoduchšie ho mechanicky zložiť a znovu natiahnuť tak, aby zodpovedal vašej predstave.

 

Vyberajte podľa vzorkovníka

Výber konkrétnej farby je nutný zásadne podľa reálnej vzorky. Nikdy sa nerozhodujte len podľa fotografie v papierovom vzorkovníku alebo na základe vyobrazenia na počítači, mohli by ste byť sklamaní. Spravidla táto ukážka reálnej podoby marmolitu nezodpovedá, odtieň môže byť mierne skreslený.

Medzi niektorými farebnými prevedeniami je navyše rozdiel len minimálny, čo sa ťažko prenáša na papier či monitor. Výrobcovia ponúkajú rôzne podoby vzoriek – jednoducho odsypané kamienky (bez spojiva) v ampulke alebo aj natiahnutú vzorku na podklade atď.

Na podobe v tomto prípade už príliš nezáleží, odtieň na rozdiel od obrázku je zodpovedajúci. A to aj v prípade viacfarebného marmolitu, kde sa dodržiava presný pomer pre miešanie jednotlivých farieb. Vybrané vzorky si môžete nechať pohodlne dodať až domov, nie ste tak odkázaní na svoj odhad ani vtedy, keď nemáte v blízkosti kamennú predajňu, kde by vám marmolit mohli priamo ukázať.


Když se omítka pořádně vybarví aneb marmolit a jeho barvy Keď sa omietka poriadne vyfarbí alebo marmolit a jeho farby