Fasádna soklová omietka

Akú omietku vybrať na sokel domu

Sokel pozná mnoho ľudí hlavne vo význame ako  podstavec, najmä u sôch alebo niektorých častí nábytku, ale sokel je tiež veľmi dôležitou súčasťou domu. Najčastejšie je tento pojem vysvetľovaný ako tá časť domu, ktorá sa nachádza medzi úrovňou okolitého terénu a jeho prvým nadzemným podlažím. Musí byť skvele odizolovaný, aby do domu nezatekalo a aby tu nemohli vzniknúť tepelné mosty. Voda v tejto časti budovy by mohla stúpať do výšky a poškodiť tak celé steny a ich fasády.

Zároveň je sokel treba chrániť aj preto, že spodné partie fasády domu sú najviac náchylné na mechanické poškodenie a znečistenie. Preto, nemenej dôležitá je povrchová úprava sokla. Sokle možno obložiť kameňom, lícovým murivom, drevom či betónom, ale úplne najjednoduchším spôsobom, ako sokel domu ochrániť, je soklová fasádna omietka. Tá plní nielen ochrannú, ale aj dekoratívnu rolu a podčiarkuje tak celkový vzhľad objektu.

 

Tri typy na soklové fasádne omietky

Skvelou voľbou pre sokel a ďalšie namáhané partie domu sú dekoratívne mozaikové fasádne omietky, ktoré sú označované ako marmolit. Mozaikové fasádne omietky sú najčastejšie vyrobené z drveného kameňa (mramor, kremeň), prípadne z farebných pieskov. Spojivom je akrylátová živica. Mozaikové fasádne omietky sa dodávajú jednofarebné aj viacfarebné.

Vynikajú vysokou odolnosťou proti mechanickým poškodeniam, skvele odpudzujú vodu, sú dobre paropriepustné a dajú sa ľahko umyť. Vďaka obsahu drveného kameniva, či kvalitných kremičitých pieskov sú mozaikové fasádne omietky stálofarebné a majú veľmi dlhú životnosť. Pracuje sa s nimi ľahko a naniesť takú omietku na sokel zvládne aj laik. Tradičná a predtým najpoužívanejšia omietka je vápenná, ktorej spojivo tvorí vápno a obsahuje tiež cement.

Práve vďaka nemu je omietka pevná a tvrdá. Preto sa skvele hodí aj na sokle budov. Vo finálnom kroku sa dá povrch upraviť do rôznej štruktúry vďaka ryhovaniu, škrabaniu, alebo brúseniu. Vápenné omietky možno aplikovať aj strojovo nastriekaním. Ak máte dom v oblasti, kde často prší, zvážte možnosť použiť hydrofobizovanú omietku, ktorá je vylepšená tak, aby lepšie bránila prieniku dažďovej vody, prípadne stúpanie vody v konštrukcii múru. Hydrofobizovaná omietka má veľmi dobrú paropriepustnosť a skvele sa hodí najmä pre oblasť sokla, ale je nutné ju aplikovať výhradne na jadrovú omietku. Nemožno ju ďalej obkladať, ale farebne ju možno upraviť fasádnym náterom.


Fasádní soklová omítka Fasádna soklová omietka