Fasádna omietka – vzorkovník

Ako si vybrať správnu farbu fasádnej omietky

Farebné možnosti fasádnych omietok sú pre súčasných stavebníkov veľmi široké. Fádna šeď českých miest a dedín zmizla a bola vymenená za takmer všetky farby dúhy. Niekedy je farieb až moc, ale ak sa nejedná o historické objekty, kde majú možnosť vyjadriť sa k farbe fasády tiež pamiatkari, prípadne nie je farebnosť fasád regulovaná miestnymi predpismi, je výber farebného odtieňa len a len na investorovi.

Pár všeobecných rád k farbe fasády

Výber farby nie je len estetickou, ale aj rýdzo praktickou záležitosťou. Tmavé farby sa správajú teplotne inak ako svetlé, pretože odrážajú menej slnečných lúčov a môžu sa prehrievať. To vedie k skráteniu životnosti fasádnej omietky. Tiež farebná stálosť je u tmavých fasád ďaleko menšia než u svetlých, preto by sa mohla farba fasády na južnej strane domu po niekoľkých rokoch silne líšiť napríklad od severnej fasády. Ak bez tmavej fasády nebudete s domom spokojní, vyberte fasádu prevetrávanú.

Ďalším parametrom pre výber farby typ omietky. Kým zrnitý povrch vždy bude vyzerať tmavšie, naopak hladký povrch bude pôsobiť svetlejšie. Tiež jednoduchá fasáda vyzerá úplne inak ako fasáda rozčlenená arkiermi, balkónmi a ďalšími prvkami. Pri výbere farebného odtieňa fasády berte do úvahy ako okolitú zástavbu, tak aj ďalšie stavebné prvky, ako sú rámy okien, dverí, parapety, strešné krytiny atď.

 

Keď máte stavebné prvky z dreva a ďalších prírodných materiálov, tiež pre odtiene fasády sú vhodnejšie prírodné tóny , napríklad piesková. Ak sú rámy okien a dvere natreté napríklad šedou farbou, môžete mať fasádu aj v sýtych módnych farbách a k bielej farbe rámov a dverí sa farebne hodí v podstate čokoľvek. Ale nezabudnite ani na proporcie. To, čo je na malom domčeku po babičke roztomilo staromilské, na dvojposchodovej novostavbe môže vyzerať úplne inak.

A ešte jedna rada pre manželov či partnerov. Ak sa na farbe nemôžete zhodnúť, skúste si vybrať nejaký kompromis. Presadiť si svoje a nútiť životného partnera, aby sa každý deň vracal do domu, ktorého farbu nenávidí, je najlepšou cestou k rozbitiu vzťahu.

Ako pracovať so vzorkovníkom farieb

V žiadnom vzorkovníku farba nikdy nevyzerá tak ako na skutočnej fasáde, ale pre prvý výber sú skvelé. Minimálne by ste mali eliminovať, čo určite nechcete. Už pre prvý výber je dobré sa na farby pozerať na dennom svetle, pretože umelé osvetlenie farby skresľuje. Riešením pre správny výber farby je vizualizácia vášho domu vo zvolenom odtieni fasády.

Niektoré firmy ponúkajú tiež na svojich weboch aplikácie, kde si váš či podobný dom môžete vyfarbiť do zvoleného odtieňa. Tiež vzorkovníky sa môžu u rôznych výrobcov fasádnych omietok líšiť. Veľmi často ich má hneď niekoľko, pretože aj fasády podliehajú módnym trendom a výrobcovia prichádzajú každý rok s novými kolekciami odtieňov. A nemusí ísť len o farebné odtiene. Dnes si môžete objednať aj fasádne omietky s prírodnými motívmi dreva či kameňa, alebo v podobe pohľadového betónu. Ak si nie ste istí, poraďte sa s odborníkom.


Fasádní omítka – vzorník Fasádna omietka – vzorkovník