Fasádna omietka na porotherm

Aká fasádna omietka sa hodí na murivo Porotherm

Porotherm sú pálené keramické tehly, ktoré sa používajú pre vnútorné aj vonkajšie murivo. Vyrábajú sa v rôznych variantoch, vrátane tehál s výplňou z minerálnej vaty, ktoré nepotrebujú žiadne ďalšie zateplenia. Ďalšími variantmi sú brúsené murivo pre presné murovanie alebo pri potrebe zvýšenia akustického komfortu. Všetky tehly značky Porotherm sú vysoko kvalitné, majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Aká omietka sa na ne ale najlepšie hodí?

Výrobca muriva odporúča

Moderné murivo má iné vlastnosti ako historické múry z klasických tehál. Pre dosiahnutie tých najlepších parametrov muriva Porotherm je najlepšie vybrať si z omietkových systémov, ktoré odporúča priamo jeho výrobca spoločnosť Wieneberger. Len správne zvolená omietka sa s murovacím systémom Porotherm dokonale dopĺňa a ochráni ho pred teplotnými výkyvmi a ďalšími vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Výrobca odporúča omietky od piatich renomovaných značiek, ktoré považuje za najvhodnejšiu ochranu svojho muriva. Ale použiť môžete samozrejme aj omietky od iných výrobcov s podobnými parametrami. Konštrukcia je podobná, a to podklad, ľahčená jadrová omietka, penetračný náter a nakoniec pastovitá fasádna omietka.

Značka Baumit ponúka ako cementový prednástrek na prípravu podkladu (Baumit Spritz 4 mm), tak ľahčené jadrové omietky pre ručné aj strojové miešanie (napríklad Baumit Primo L, alebo Baumit Termo omietka), penetračný náter (Baumit PremiumPrimer) a nakoniec pastovitú fasádnu omietku (napríklad Baumit PuraTop v širokej škále farieb, alebo Baumit NanoporTop so samočistiacim efektom).

 

Značka stavebných hmôt Cemix ponúka napríklad omietku v týchto vrstvách: cementový postrek 052, ľahčená jadrová omietka 032, lepiaca stierkovacia hmota Basic 115, penetrácia ASN a nakoniec pastovitá fasádna omietka, napríklad TetraCem, Duoc, ActivCem, alebo zatieranej omietky (silikónová, akrylátová či silikátová ). Značka Maxit odporúča svoje výrobky najmä pre nanesenie svetlejších odtieňov fasád. Ide o ekonomický systém, ktorý vyžaduje len tri vrstvy.

Prvý z nich je napríklad jadrová ľahčená omietka s vláknami ip 190 SFL, penetračný náter prím 1050 a Silikónová pastovitá prefarbená omietka SILC A K 2. Profi ponúka konštrukciu omietky s vloženou omietkovou tkaninou. Skladá sa z kotviaceho postreku PROFI Spritzer, jadrovej omietky PROFI MK2, stierky PROFI UNI AM Leicht, omietkovej tkaniny 119l, penetrácia PROFI Uni Putzgrund a prefarbené omietky PROFI Anti-Aging Putz. Firma Weber dodáva širokú škálu fasádnych výrobkov.

Pre murivo Porotherm je doporučená napríklad Strojová ľahčená jadrová omietka s vláknom Weberdur 137, štuková vápenno-cementová stierka Weberdur štuka UNI, penetračný náter Weberpas podklad UNI a nakoniec tenko-vrstvová omietka regulujúca vlhkosť na povrchu fasády Weberpas aquaBalance.


Fasádní omítka na porotherm Fasádna omietka na porotherm