Fasádna omietka cena za m2

Ako kúpiť fasádnu omietku za dobrú cenu

Či už staviate nový dom, alebo rekonštruujete starší, fasádna omietka je pre jeho finálnu podobu zásadná. Navyše je veľmi podstatnou súčasťou obvodovej konštrukcie každého domu.

Chráni vonkajšie múry pred vplyvmi okolitého prostredia, teda počasím, vrátane mrazov, výkyvmi teplôt, mikroorganizmami, emisiami, požiarom a do istej miery tiež mechanickým poškodením. Zároveň by mala byť vyrobená tak, aby ľahko priľnula k podkladu a aby sa s ňou ľahko pracovalo.

Na správnom výbere fasádnej omietky totiž závisí nielen to, ako bude váš dom vyzerať, ale tiež to, ako sa vám v ňom bude bývať. Aby ste si vybrali omietku s najefektívnejšími obstarávacími nákladmi, je potrebné premýšľať nielen o cene za meter štvorcový, ale aj o potrebných parametroch omietky práve pre vašu nehnuteľnosť.

o17

Typy fasádnych omietok

Základné delenie fasádnych omietok je podľa ich hlavnej spojivovej zložky, a to na minerálne a pastovité. Minerálne omietky sa vyrábajú najčastejšie na báze cementu za pridania ďalších prírodných minerálnych materiálov, ako je vápenec, či kremičitý piesok rôznej zrnitosti. Sú dobre paropriepustné a skvele sa hodia pre novostavby, ale aj pre rekonštrukcie starších budov, prípadne len častí stien. Vynikajú dlhou životnosťou a vďaka vyššiemu pH obvykle tiež dobre odolávajú plesniam.

Vyrábajú sa ako prefarbené, tak v základnej farbe, na ktorú je nutné naniesť fasádnu farbu, čo môže nanášanie omietky nielen predražiť, ale aj predĺžiť. Pastovité omietky sa vyrábajú už prefarbené a v širokej škále farieb. Ďalej sa delí na akrylátové, silikátové, silikónové a silikón-silikátové podľa toho, čo je ich základná spojivová zložka.

Cenovo najvýhodnejšie z nich sú akrylátové, ale nehodia sa na všetky typy zateplenia. Ostatné pastovité omietky majú lepšie vlastnosti, ale sú zase o niečo drahšie.

Na čo si dať pozor

Pri výbere omietky sa preto neriaďte len cenou, ale nechajte si poradiť buď u projektanta, alebo iného odborníka, aký typ omietky sa hodí pre váš dom. Zdanlivo výhodný nákup by sa z dlhodobého hľadiska nemusel vyplatiť. Pozor si dajte aj pri výbere farebného odtieňa, pretože aj u rovnakého typu omietky sa jednotková cena môže líšiť v závislosti od sýtosti zvolenej farby omietky.


Fasádní omítka cena za m2 Fasádna omietka cena za m2