Dekoratívna fasádna omietka

Dekoratívna fasádna omietka? Marmolit!

Dekoratívna fasádna omietka je často označovaná ako marmolit. Jedná sa vlastne o mozaiku zloženú z drobných farebných kamienkov, ktoré sú buď prírodného alebo umelého pôvodu. Najčastejšie sú vyrobené z drveného kameňa, ako je napríklad mramor alebo kremeň, prípadne z farebných pieskov a spojiva z akrylátovej živice. Vybrať si môžete ako z jednofarebných, tak i viacfarebných kamienkov.

Na čo sa marmolit používa

Aj keď sa môže použiť aj pre interiérové ​​omietky, jeho hlavné pole použitia je na fasádnych omietkach. Ideálne sa hodí na miesta, ktoré sú extrémne namáhané, či vystavené väčšiemu riziku znečistenia či poškodenia, ako sú sokle, piliere, stĺpy a portály atď. Jeho výhodou je vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu a nepriaznivým poveternostným vplyvom. Navyše vyzerá ako prírodný kameň, skvele sa udržuje a má dlhú životnosť. Farebných variantov je veľké množstvo a vďaka zvolenej výrobnej technológii je farebne stály.

 

Aplikácia dekoratívne fasádne omietky

Naniesť dekoratívnu fasádnu omietku nie je nič komplikovaného a zvládne to aj domáci kutil. Je ale potrebné dodržať vhodné teplotné podmienky – nie menej ako  5 ° C a nie viac ako 25 ° C a aby bolo sucho. Dážď počas aplikácie dekoratívnej fasádnej omietky by mal negatívny vplyv na jeho finálny vzhľad.

Potom je potrebné si pripraviť podklad, ktorý by mal byť rovný, očistený, odmastený a ošetrený penetráciou. Dekoratívna fasádna omietka sa neriedi, ale pred aplikáciou je nutné ju buď ručne, alebo miešadlom s nízkymi otáčkami dôkladne premiešať. Potom už sa môže nanášať priamo marmolit nerezovým hladidlom. Tým sa nanesená vrstva tiež vyhladí. Je nevyhnutné postupovať dostatočne rýchlo, pretože nanesená dekoratívna mozaika rýchlym tempom zatuhne. Kamienky budú počas aplikácie padať na zem, ale to nie je chyba.

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, kvalitná dekoratívna fasádna omietka dá vášmu domu punc originality a zvýši ochranu fasády pred poškodením.


Dekorativní fasádní omítka Dekoratívna fasádna omietka