Ako správne položiť dlažbu v tvare rybej kosti?

V súčasnosti sa dlažba v tvare rybej kosti čoraz častejšie používa v mnohých domácnostiach a obytných priestoroch. Tento spôsob kladenia keramiky na podlahu alebo (zriedkavejšie) na steny je v súlade s najnovšími trendmi interiérového dizajnu, ako je moderný organický, loftový a všadeprítomný minimalizmus v kombinácii s boho doplnkami.

Ako teda položiť dlažbu v tvare rybej kosti a aký materiál zvoliť, aby bol hotový povrch estetický, odolný a tešil majiteľa domu dlhé roky? Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu krok za krokom, kde začať a ako položiť obklady v tvare rybej kosti na steny a podlahy.

Obklady v tvare rybej kosti – kde začať?

Skôr než začnete s kladením obkladov vo forme rybej kosti na stenu alebo podlahu, mali by ste si vytvoriť návrh dizajnu a vybrať správny povrchový materiál.

Stačí si objednať klasickú keramiku v obdĺžnikovom formáte, napr. 60 x 20 cm, od spoločnosti Paradyz a je to. Na položenie dlažby v tvare rybej kosti nepotrebujete špeciálne keramické obklady. Máme však špeciálne dlaždice z kolekcie Chewron, ktoré sa dokonale hodia do usporiadania „rybej kosti“.

Pravidlá kladenia dlaždíc v tvare rybej kosti sú jednoduché. Potrebujeme len materiál v obdĺžnikových doskách a ostatné dokončovacie práce sa vykonávajú štandardným spôsobom, rovnako ako keby sme keramiku kládli klasickým spôsobom.

Keď však príde na vec, kľúčom nie je vedieť, ako položiť rybiu kosť na podlahu, ale ako vybrať materiál, ktorý vám umožní dosiahnuť dokonalý efekt rybej kosti buď na stene, alebo na podlahe.

Dlažba v tvare rybej kosti

 

Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, to nie je až také zložité, stačí len zvážiť niekoľko faktorov:

 • trieda protišmykovosti (to je dôležité, ak kladiete dlažbu v tvare rybej kosti na podlahu)
 • odolnosť proti oderu
 • odolnosť proti mrazu (dôležité, ak pokladáte rybie kosti napríklad na terasu alebo balkón)
 • hrúbka a formát dlaždíc

Samozrejme, nikdy nezabúdame na dizajn, štruktúru povrchovej úpravy dlaždíc a farebnosť. Sú to rovnako dôležité parametre, na základe ktorých budeme môcť vybrať správnu keramickú dlažbu na prípravu dizajnu interiéru v slede podľa našich preferencií a pripraveného plánu činnosti.

Obklady vo forme rybej kosti – aké typy obkladov vo forme rybej kosti sa používajú v interiéri?

Skôr než sa pustíme do akejkoľvek keramickej dlažby v tvare rybej kosti, je dôležité vedieť, aké sú obľúbené odrody rybej kosti. Na rozdiel od zdania existuje mnoho zaujímavých spôsobov, ako pod týmto pojmom dokončiť rovné plochy. Nižšie sme pripravili stručný prehľad až štyroch odrôd rybej kosti.

Klasická rybia kosť (francúzska)

Ide o pokládku dlaždíc pod uhlom 45 stupňov k stenám. Za zváženie stoja aj špeciálne dlaždice Paradyz Chevron, ktoré sú správne rezané, aby bolo kladenie povrchov v tvare rybej kosti veľmi jednoduché.

Ide o elegantný a nadčasový vzor, ktorý dodá priestoru dynamiku. Ideálne pre veľké, otvorené priestory: obývacie izby alebo jedálne. Dobre sa uplatní aj v menších priestoroch, napríklad v kúpeľniach, pretože opticky zväčší priestor a dodá mu nadčasovú eleganciu.

Anglická rybia kosť

Obkladačky sa kladú striedavo v radoch, pričom každý list keramickej obkladačky je posunutý o polovicu svojej dĺžky. Tým sa vytvára štruktúrovanejší a geometrickejší vzor ako klasická rybia kosť. Tento spôsob usporiadania miestnosti je ideálny do kuchýň a kúpeľní, kde pravidelný vzor môže uľahčiť kladenie vedľa nábytku a zariaďovacích predmetov. Možno ho použiť aj na stenách, aby dodal hĺbku a nadčasovosť.

Rybia kosť

V tomto prípade kladieme materiál v pravom uhle, aby sme vytvorili vzor v tvare písmena „V“. Ostrejší uhol dodáva dynamický a moderný vzhľad, ale vedie k o niečo väčšiemu plytvaniu materiálom ako pri iných metódach kladenia rybej kosti. V tomto prípade zachovávame uhol 60 stupňov medzi dlaždicami a 120 stupňov v miestach škár. Dlaždice Chewron sú ideálne pre moderné priestory, ako aj priestory s výrazným podkrovím a klasickým štýlom.

V sortimente Paradyz je mnoho variantov dlaždíc Chewron, ktoré vám umožnia vytvoriť na podlahe nádherné vzory vo forme rybej kosti. Upozorňujeme tiež, že na položenie maďarského vzoru rybej kosti potrebujete buď keramické dlaždice určené na tento štýl, alebo musíte byť trpezliví a každú dlaždicu rezať samostatne pod správnym uhlom.

Dvojfarebná rybia kosť

V tomto prípade je princíp jednoduchý. Vyberte si dva rôzne druhy keramických obkladačiek, ktoré sa líšia napríklad o 1-2 odtiene odtieňa. Týmto spôsobom sleďová kosť výrazne kontrastuje a vytvára pomerne extravagantný štýl, ktorý dotvára interiér miestnosti. Je to však menej ťažkopádny spôsob kladenia obkladov ako napríklad mozaiky, ktoré môžu celé usporiadanie zahltiť.

Ako položiť dlažbu v tvare rybej kosti? Sprievodca krok za krokom

Ak sa chystáte sami položiť dlažbu v tvare rybej kosti, mali by ste vedieť, ako to urobiť správne. Hoci to nie je extrémne zložité, pre ľudí bez skúseností s dokončovacími prácami to môže byť veľmi problematické. Hlavne z tohto dôvodu sme pre vás pripravili sprievodcu krok za krokom, ktorý vám ukáže, ako položiť dlažbu v tvare rybej kosti a tešiť sa z nadčasového dizajnu interiéru v súlade so súčasnými dizajnovými trendmi.

 1. Začneme výberom správnej keramickej dlažby – to sme už spomínali, takže prejdeme rovno k ďalšej fáze práce.
 2. Vyznačte si stred šírky steny alebo podlahy, podľa toho, kde bude dlažba vo forme rybej kosti položená. To je základ pre zabezpečenie správneho umiestnenia celého vzoru na stene alebo podlahe. Zabráni sa tak zbytočnému plytvaniu materiálom.
 3. Ďalším krokom je položenie keramickej dlažby „nasucho“. Hoci to zaberie oveľa viac času, oplatí sa na toto „uloženie“ myslieť. Je to dôležité, ak sa chystáte položiť dlažbu v tvare rybej kosti na podlahu prvýkrát alebo si chcete len vyskúšať, či ste s výsledkom spokojní.
 4. Aby sme mohli začať s kladením dlažby v tvare rybej kosti, musíme si pripraviť lepidlo na dlažbu – najlepšie také, ktoré daroval výrobca dlažby. Potrebujeme aj dištančné podložky, aby bol povrch rovný a hrúbka škárovacej hmoty rovnaká. To je nevyhnutné, inak nebude vzor rybej kosti vyzerať tak esteticky, ako by mal podľa návrhu.
 5. Keramické obkladačky sa kladú pod uhlom 45 stupňov voči sebe, takže dve spojené obkladačky tvoria uhol 90 stupňov.
 6. Ak je to potrebné, odrežte dlaždice, ktoré sa na niektorých miestach nehodia, napríklad v mieste, kde sa vzor rybej kosti stretáva so stenou. Prebytočný materiál orežte pomocou špeciálnej frézy na dlaždice alebo uhlovej brúsky – výber závisí od vašich schopností a zručností.
 7. Lepidlo vždy nanášajte podľa pokynov výrobcu, hoci sa to zvyčajne robí pomocou stierky. Lepidlo naneste rovnomerne na povrch, na ktorom bude položený vzor rybej kosti.

Nezabudnite, že pri lepení dlaždíc začnite odspodu a postupujte smerom nahor – nikdy nie naopak. Tu tiež rozotrite lepidlo na každú jednotlivú keramickú dlaždicu. Zabránite tak vzniku medzier v miestach lepenia.

Dlažba v tvare rybej kosti na podlahe – ako ovplyvní dizajn miestnosti?

Ak sa rozhodnete položiť na povrch podlahy dlažbu v tvare rybej kosti, treba dbať na výber správneho uhla dlažby, t. j. typu rybej kosti. Skontrolujte tiež osvetlenie v miestnostiach, ktoré ste si vybrali a kde sa má nakoniec položiť dlažba vo forme rybej kosti. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, má uhol svetla a samotný povrch podlahy obrovský vplyv na efekt, ktorý rybia koža v interiéri vyvolá.

Pri pokládke dlažby v tvare rybej kosti sa môžeme riadiť dvoma dizajnovými zásadami

 1. Ak položíme herringbone pozdĺž dlhšej steny miestnosti, opticky ju predĺžime a zväčšíme. Je to dobré riešenie pre menšie miestnosti, kde sa oplatí bojovať o každý centimeter priestoru – aj ten optický.
 2. Vzor rybej kosti pozdĺž kratšej steny predĺži interiér, čo má tiež tú výhodu, že miestnosť opticky zväčší. Zvážte však, či má časovo náročný proces kladenia podlahy vo forme rybej kosti pozdĺž kratšieho okraja miestnosti naozaj zmysel.

Máme pre vás jeden naozaj dobrý tip! Použite rybiu kosť v interiéroch, kde chcete opticky zväčšiť priestor. Keď na podlahu položíte maďarskú dlažbu vo forme rybej kosti, rozdiel si všimnete takmer okamžite.

Ako správne položiť dlažbu v tvare rybej kosti?

Mozaika na podlahe a typ dlažby – čo sa oplatí vedieť?

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny materiál na položenie mozaiky na podlahu alebo na stenu, je dôležité poznať rozdiely medzi rektifikovanou a kalibrovanou dlažbou. Hoci sú rozdiely elementárne, pred začatím dokončovacích prác a objednaním materiálu sa oplatí zistiť, ktorý bude vhodný na použitie v našej nehnuteľnosti.

1.Rektifikované dlaždice

Ide o keramické obkladačky vyrobené s vysokou presnosťou, s rovnými hranami s uhlom 90 stupňov. Tento materiál odporúčame položiť, hoci s minimom škárovacej malty, najmä v oblastiach vystavených vode a vlhkosti.

Túto odrodu dlaždíc je možné klásť vo vzore rybej kosti a rezať špeciálnym rezačom na keramiku. Po rezaní stačí hrany opilovať alebo obrúsiť. Takto pripravený materiál sa môže nalepiť na miesto vo vzore rybej kosti.

2.Kalibrované dlaždice

Tieto dlaždice majú zaoblené hrany. Okrem toho je na ich položenie vždy potrebná malta a často sa dodávajú vo forme mozaiky. Kalibrované verzie obkladačiek sa režú uhlovou brúskou alebo strojom na rezanie vodným lúčom. Dlažba v tvare rybej kosti na kalibrovanej verzii podlahy pravdepodobne nie je najlepší nápad.

A čo napríklad keramické obklady pre vnútorné schodisko? Inšpirujte sa tu!

Aké dizajnové štýly sú vhodné na položenie dlažby v tvare rybej kosti na podlahu alebo stenu?

Pokiaľ ide o zladenie dlažby v tvare rybej kosti s celkovým dizajnovým štýlom a povrchovou úpravou miestnosti, mali by sme zvážiť niekoľko kompozícií. Najskôr sa pokúsime prispôsobiť dlažbu v tvare rybej kosti na podlahe alebo stene modernému organickému štýlu.

Tu spojíme modernosť s prirodzenosťou a zvolíme jednoduché formy a organické materiály. Dlažba vo forme rybej kosti zapadá do tohto trendu tým, že dodáva interiéru prirodzený rytmus a textúru. Môžu byť vyrobené z keramiky, ktorá imituje drevo, čo ešte viac zdôrazní organický charakter usporiadania.

Alternatívne štýly, v ktorých budú obkladačky vo forme rybej kosti fungovať rovnako dobre, sú:

 • Loft, ktorý sa vyznačuje surovosťou a industriálnym charakterom. Obklady v tvare rybej kosti môžu dodať trochu tepla a domáckeho šarmu. Keramické obklady pripomínajúce vzhľad starých továrenských tehál alebo betónu budú ideálne, zachovajú charakter loftu a zároveň doň vnesú dekoratívny prvok.
 • Moderné, kde prevládajú čisté línie a minimalizmus, sa môžu obklady v tvare rybej kosti stať zaujímavým akcentom. Výberom obkladov v tvare rybej kosti v tlmených farbách, ako je sivá alebo biela, môžete dodať dispozícii dynamiku bez toho, aby ste ohrozili jej minimalistický charakter.
 • Klasické interiéry, bohaté na dekoratívne detaily a elegantné povrchy, možno oživiť obkladmi v tvare rybej kosti. Ideálne sa tu hodia obkladačky v tvare rybej kosti s jemným leskom, ktoré budú na stene vyzerať jednoducho bláznivo, rovnako ako obkladačky v tvare rybej kosti z minulých rokov, ale s moderným nádychom.
 • Škandinávsky štýl si cení jednoduchosť, funkčnosť a blízkosť prírode. Obkladačky v tvare rybej kosti vyrobené z materiálov imitujúcich drevo alebo v svetlých, neutrálnych farbách môžu zdôrazniť ľahkosť a priestrannosť interiéru.

Oplatí sa inštalovať obklady v tvare rybej kosti? Zhrnutie

Podľa nášho názoru je kúpa keramickej dlažby, ktorú položíte vo vzore rybej kosti buď na podlahu, alebo na steny, skvelou voľbou. Prečo?

Existuje niekoľko dôvodov:

 • jedinečnosť interiérového dizajnu
 • univerzálnosť použitia
 • vynikajúca estetika a charakter dizajnu
 • možnosť opticky zmeniť proporcie miestnosti – predĺženie alebo rozšírenie
 • reálna možnosť dosiahnuť štýlovú hĺbku bez ohľadu na hlavný motív

Zhrnutie: nákup keramických obkladov Paradyz a ich usporiadanie do vzoru rybej kosti je skvelý nápad. Ak hľadáte spôsob, ako nechať svoj interiér vyniknúť a vniesť do miestnosti osobitý štýl, určite zvážte rybiu kosť. Hoci kladenie obkladačiek týmto spôsobom zaberie viac času a vzniká určitý materiálový odpad, efekt môže byť skutočne ohromujúci.

 

 

Prevzaté z Paradyz.pl


Jak správně položit dlažbu ve tvaru rybí kosti? Ako správne položiť dlažbu v tvare rybej kosti?