Kombinácia keramických obkladov s drevom – najlepšie tipy na jednom mieste!

Keramika Paradyz a prírodné drevo sú ideálnou kombináciou. Ak chceme vytvoriť interiér nehnuteľnosti, ktorý poteší svojím štýlom a zároveň sa riadi najnovšími trendmi v interiérovom dizajne, mali by sme si overiť, ako kombinovať dlažbu s panelmi – na podlahe aj na stenách. Zaujímavé by mohlo byť pre vás aj pokladanie dlažby v tvare rybej kosti.

Rozhodovanie – dlažba alebo panely – nemusí byť vôbec ťažké. Ak milujeme bytové aranžmány s použitím prírodného dreva a dosiek, ale zároveň sa nechceme vzdať funkčnosti keramiky na podlahe, môžeme sa rozhodnúť pre kombináciu týchto dvoch materiálov. Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu spolu s typickými tipmi na povrchovú úpravu, ktorý vám napovie, ako kombinovať rôzne dlažby a či ich vôbec možno kombinovať s doskami alebo drevenou podlahou.

Dlažba alebo laminát – odpovedzme si na základnú otázku!

Určite každý, kto aspoň raz plánoval, ako dokončiť svoj dom alebo byt, stál pred podobnou dilemou. Ak v tejto chvíli zvažujeme, či si na podlahu vybrať napríklad keramickú dlažbu alebo prírodné drevo, nemusíme robiť kompromisy. Moderné dokončovacie technológie umožňujú esteticky zariadiť interiér, aj keď chceme položiť keramickú dlažbu a drevené dosky súčasne – nielen na podlahy, ale aj na steny.

Na čo by sme teda mali myslieť predtým, ako sa rozhodneme skombinovať tieto dva diametrálne odlišné materiály? Predovšetkým sa oplatí vedieť, ako prakticky kombinovať obklady a dosky.

Niekoľko užitočných rád

  1. Drevené interiérové prvky vždy kombinujte s keramickými obkladmi tak, aby k sebe štýlovo ladili. Klasicky sa môžeme pokúsiť zladiť vzor a farbu obkladu s drevenou podlahou. Alternatívnou možnosťou sú kontrasty, t. j. napríklad drevené dosky členené čiernou dlažbou.
  2. Nikdy nezabudnite na dilatačné škáry v mieste, kde sa drevená podlaha stretáva s keramickou dlažbou. To sa dá zabezpečiť prostredníctvom primerane hrubšej vrstvy škárovacej malty alebo ešte lepšie prostredníctvom špeciálnych dilatačných líšt. Takto nehrozí, že niektorý z položených materiálov zmení svoju polohu a spôsobí napríklad nerovnosti na podlahe.
  3. Pozor na príliš výrazné kontrasty. Ak ste sa rozhodli pre klasickú keramickú dlažbu v jednotných odtieňoch sivej, nekombinujte ju za každú cenu s drevenou podlahou vo výnimočne svetlej farbe. Takáto kombinácia môže byť príliš kontrastná, čo zvyčajne vedie k zhoršeniu estetiky interiéru.
  4. Uistite sa, že vybrané drevené a keramické dlaždice sú vhodné pre podmienky, v ktorých sa budú používať. Napríklad v priestoroch vystavených vysokej vlhkosti sa budú lepšie hodiť keramické obklady a drevo s vysokou odolnosťou proti vlhkosti a exotické drevo.
  5. Použite flexibilné lepidlo na obklady, ktoré si poradí s rozdielmi v tepelnej rozťažnosti dreva a keramických obkladov. Na drevo môžete použiť polyuretánové lepidlo alebo iné lepidlo určené na drevo, ktoré poskytuje primeranú pružnosť a priľnavosť.

Dlaždice ako laty na podlahe – je to dobrý nápad na zariadenie interiéru?

Určite áno! Kombinácia keramických dlaždíc, ktoré vyzerajú ako drevené latky, s klasickými drevenými doplnkami je hitom. Povedzme, že chceme mimoriadne elegantný priestor v kúpeľni. V takýchto miestnostiach je veľa vlhkosti, čo by mohlo viesť k poškodeniu drevených povrchov.

Riešením sú keramické obkladačky – či už imitujú klasické dosky, alebo vyzerajú ako latky rezané na mieru. Takýto povrchový materiál možno úspešne použiť na povrch steny alebo podlahy.

Interiérový dizajn s použitím lamiel je súčasným dekoratívnym hitom. Ak chcete zachovať nadčasovú estetiku miestnosti, ale zároveň chcete, aby interiér vašej kúpeľne alebo obývačky pôsobil teplo, potom sa rozhodnite pre obklady ako lamely. Ich objednaním z ponuky Paradyz získate dlhoročnú životnosť a záruku bezchybnej estetiky aj po mnohých rokoch odo dňa položenia obkladu na podlahu alebo stenu.

Kolekcia Arctic Storm a Desire Black.

Ako môžem kombinovať dlaždice a panely? Najlepšie tipy na dizajn

V súčasnosti máme naozaj veľa možností, ako vytvoriť dokonale vyzerajúcu obývaciu izbu, kuchyňu, chodbu alebo aj kúpeľňu. Ak si obzvlášť potrpíte na prirodzenosť miestností, mali by ste sa rozhodnúť pre moderný organický trend, škandinávsky štýl a jemnú modernu v kombinácii s loftom.

Predstavte si priestrannú obývaciu izbu, kde lesklé keramické obklady v kuchynskej časti plynule prechádzajú do teplých drevených obkladov obývačky, oddelených len jemným kovovým pásom. Tento spôsob bude dobre fungovať v domácnostiach, kde sa v estetike spája modernosť s klasickými prvkami, čím vznikne priestor, ktorý je funkčný a zároveň plný štýlu.

Aby sme vám konečné rozhodnutie trochu uľahčili, rozhodli sme sa pripraviť sériu dizajnových inšpirácií, aby miestnosti, v ktorých použijeme kombináciu keramických obkladov a prírodného dreva, pôsobili nadčasovo a vniesli do usporiadania trochu útulnosti.

Použite ozdobné lišty a dilatačné škáry

Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, dilatačné škáry nemusia byť pre povrchové úpravy nočnou morou. Škáry medzi drevom a keramickými obkladačkami môžu byť skvelou príležitosťou, ako do aranžmánu vniesť ďalší dekoratívny prvok. Kedy je teda dobré použiť ozdobné lišty pri spájaní dvoch veľmi odlišných materiálov?

Toto riešenie je ideálne pre každého, kto oceňuje sofistikovanosť a prehľadnosť v interiérovom dizajne. Ozdobná lišta umožňuje jasne vyznačiť hranicu medzi dvoma rôznymi materiálmi a zároveň dodáva miestnosti súdržnosť

Výber lišty v doplnkových odtieňoch k obom typom podlahy (drevenej a keramickej) alebo odvážna voľba kontrastu sa môže stať jemným, ale nápadným detailom, ktorý podčiarkne charakter interiéru. Táto estetika sa uplatní v moderných aj tradičnejších priestoroch a dodá im eleganciu a sofistikovaný štýl

Bezproblémové spojenie podobných vzorov, farieb a jemného škárovania

Pre milovníkov minimalizmu, ktorí hľadajú spôsob, ako vytvoriť plynulý, takmer nepostrehnuteľný prechod medzi keramickými obkladmi a panelmi, sa priame spojenie predstavuje ako mimoriadne atraktívna možnosť.

Takáto technika si vyžaduje precízne spracovanie a presné zladenie oboch materiálov, aby sa zabezpečil harmonický a jednotný povrch. V miestach škár medzi panelmi a obkladmi musíme použiť škárovaciu hmotu, ktorá je čo najužšia, ale dostatočne široká, aby sa zachovala primeraná dilatačná škára medzi materiálmi.

Ak sú keramické obklady a drevo v podobnom štýle – potom vytvoríme výnimočne estetický prechod napríklad medzi kuchyňou a obývacou izbou.

Takéto riešenie sa ideálne hodí k estetike moderných loftov a otvorených obytných priestorov, kde minimalistický charakter interiéru ešte zvýrazňujú jemné kombinácie materiálov. Výsledkom je elegantný, čistý priestor, ktorý zaujme svojou jednoduchosťou a modernosťou.

Dva v jednom – keramika na podlahe, drevo na stenách

Dalo by sa povedať, že ide o takmer ideálnu kombináciu. Predpokladajme, že na podlahu položíme keramickú dlažbu Paradyz imitujúcu mramor alebo žulu a na steny nainštalujeme drevené lamely. Je to zaujímavý spôsob, ako vytvoriť loftový, škandinávsky a mierne moderný priestor, napríklad v obývačke, kuchyni alebo na chodbe.

Drevené steny nielenže vyzerajú šialene krásne, ale zároveň dodávajú interiéru trochu tepla a útulnosti. Keramika na podlahe výrazne uľahčuje udržiavanie čistoty v miestnosti. Dlažba Paradyz navyše nevyžaduje pravidelnú impregnáciu, ale len pravidelné čistenie. Takýto povrch sa vám odvďačí estetikou, ktorá bude domácnosť tešiť dlhé roky.

Dlažba horizontálne a drevo vertikálne – o čo ide?

Mimoriadne zaujímavým spôsobom, ako esteticky dotvoriť interiér domu alebo bytu, je kombinácia dlažby a dreva, ale v rôznych smeroch umiestnenia materiálu. Samozrejme, v prípade keramických obkladov a dlažieb by sme ich mali klásť podľa odporúčaní výrobcu. Šípky so smerom správneho kladenia zvyčajne nájdete na zadnej strane dlaždice.

Napriek tomu sa môže kombinácia horizontálne usporiadaných keramických obkladačiek so zvislými lištami ukázať ako hit. Tým sa priestor opticky zväčší a dodá sa mu jemné vymedzenie zón. Čo to znamená? Nuž, zmenou smeru, v ktorom je materiál položený, môžeme napríklad oddeliť jedálenský kút od priestoru na sedenie v obývacej izbe bez toho, aby sme narušili estetiku dizajnu miestnosti.

Rôzne štruktúry a farby v jednom usporiadaní

Naším posledným návrhom je skombinovať neuveriteľne estetické drevené dosky ako dekoráciu stien alebo oddeliť určitú oblasť podlahy spolu s keramickými dlaždicami, ktoré položíme v celej kuchyni a elegantne nimi rozšírime obývaciu izbu.

Tu nehrozí, že keramika s drevom nebude vyzerať dobre. Nadčasová dlažba Paradyz, sa dodáva nielen v mnohých formátoch, ale aj vzoroch, ktoré môžeme dokonale zladiť nielen s akýmkoľvek dizajnovým štýlom, ale aj s takmer akoukoľvek prírodnou štruktúrou dreva.

A ešte viac… Porcelánové obklady Paradyz sa dodávajú aj vo verziách imitujúcich drevo. Je to dobrá voľba, ak chcete odolný a estetický povrch podlahy, ale zároveň nechcete keramiku príliš odlišovať od prírodného dreva.

Ako zladiť farbu a vzor dlaždíc s drevenou podlahou alebo obložením stien?

To je pomerne zložitá otázka, už len preto, že v sortimente Paradyz sú k dispozícii rôzne druhy keramických dlaždíc. Ak nás nudí súčasná úprava miestnosti alebo je podlaha už poškodená, zvyčajne sa neoplatí investovať do osvieženia vzhľadu použitého materiálu.

Lepšie je objednať si novú keramickú dlažbu a skombinovať ju s drevenými interiérovými povrchovými prvkami na miestach, kde chceme ponechať prírodné dosky alebo drevené ozdobné body.

Pri zlaďovaní farebnej schémy keramických obkladov s drevenými interiérovými ozdobnými prvkami sa oplatí dodržiavať jednoduché pravidlá. Na začiatok si určíme, o aký vzor máme záujem. Môžeme si kúpiť obklady imitujúce drevo, mramor alebo žulu. Takto vytvoríme ucelené usporiadanie, v ktorom drevo nebude vyčnievať z použitej keramiky.

Alternatívnou možnosťou je keramická dlažba, ktorá je v kontraste s drevom. V tomto prípade dobre poslúžia tónované dlaždice, t. j. dlaždice so štruktúrami na povrchu, ktoré by sa prirodzene vyskytovali na rôznych materiáloch, napr. hrdzavý povlak. Ak si želáte výrazné akcenty, zvoľte farby obkladačiek, ktoré výrazne kontrastujú s farbou drevených prvkov použitých na stenách a podlahách.

V ktorých štýloch interiérového dizajnu sa najlepšie uplatní kombinácia keramických obkladov a prírodného dreva?

Kombinácia keramických obkladov a dreva sa najlepšie hodí pre súčasný trend moderného organického interiérového dizajnu. Ten spája modernosť, minimalizmus a nadčasovú triedu s organickými doplnkami. Tu sa béžová, hnedá a odtiene sivej dobre kombinujú s rastlinnými zelenými doplnkami.

Štýly, v ktorých kombinácia keramiky a dreva vyzerá rovnako dobre, sú: moderný, loftový, minimalistický a dokonca aj vintage štýl.

Ako skombinovať obklady a panely bez soklovej lišty?

Tu vyniká jedno výhodné riešenie, a to: dilatačná škára. V tomto prípade je vhodné zabezpečiť, aby škára medzi drevom a keramickým obkladom mala dostatočnú šírku. Len tak bude dilatačná škára „fungovať“ tak, ako má, pričom spojenie oboch krajných materiálov navzájom bude prakticky neviditeľné.

Takéto riešenie je namiesto dilatačnej škáry a ozdobnej lišty vhodné pre minimalistický interiér. Vždy, keď chcete dosiahnuť plynulé prechody medzi povrchovými materiálmi, mali by ste uvažovať o použití dilatačnej škáry – najlepšie vo farbe podobnej farbe položenej dlažby a drevených dosiek.

Ako položiť dlažbu so vzorom dreva na podlahu?

Je to jednoduché. Nepotrebujeme na to špeciálne nástroje ani nezvyčajné zručnosti. Keramická dlažba s imitáciou dreva sa kladie rovnakým spôsobom ako klasická dlažba. Tu musíme vedieť, že pre keramiku Paradyż sú k dispozícii rôzne typy materiálových plôch.

V niektorých prípadoch rozlišujeme až 80 druhov obkladov, pričom jednotlivé sa medzi sebou líšia len v malých detailoch. Vďaka tomu vyzerá položený povrch keramických obkladov s dreveným povrchom ako prírodné drevo.

Ako škárovať dlaždice spojené s drevenou podlahou?

Nakoniec sa ešte zmienime o škárovaní priestoru medzi keramickou dlažbou a drevenou povrchovou úpravou podlahy. Zohľadnime rozdiely v tepelnej rozťažnosti jednotlivých materiálov – z tohto dôvodu sa odporúča použiť pružnú škárovaciu hmotu, ktorá sa nepoškodí a nerozpadne sa pri mikropohyboch povrchu.

Nezabudnite udržiavať škárovaciu plochu čistú a odmastenú. Potom by sme mali škárovaciu hmotu vtlačiť do dilatačného priestoru, kým nezačne sama vytekať von. Potom, po miernom zaschnutí, musíme obkladačky/drevo očistiť od prebytočnej škárovacej hmoty a nechať ju úplne vytvrdnúť – minimálne 24 hodín, v závislosti od technických odporúčaní výrobcu.

 

 

Prevzaté z Paradyz.pl


Kombinace keramických obkladů se dřevem – nejlepší tipy na jednom místě! Kombinácia keramických obkladov s drevom – najlepšie tipy na jednom mieste!