Aké keramické obklady na vnútorné schodisko?

Vytvoriť dokonale vyzerajúce schodisko nie je vždy také jednoduché, ako by sme si mohli myslieť. V prvom rade by sme mali zvážiť alternatívne možnosti ku klasickým dreveným stupňom a stúpačkám. Skvelou voľbou sú keramické dlaždice Paradyz, ktoré sa vyznačujú optimálnou úrovňou protišmykovosti a pórovitosti.

Vďaka tomu je povrch schodov obložených keramickými dlaždicami nielen estetický, ale aj stopercentne bezpečný pre členov domácnosti. Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu, ktorý vám poradí, ako položiť dlažbu na vnútorné schody, ako aj ako si vybrať typy dlažby, ktoré sú na takéto použitie ideálne.

Keramika na schodoch – ste si istí, že je to správna voľba?

Určite si už mnoho ľudí položilo otázku, aký materiál použiť na povrchovú úpravu schodov vo svojom dome. Ak už máme pripravenú betónovú konštrukciu – naše možnosti sú takmer neobmedzené. Môžeme sa rozhodnúť pre klasiku, t. j. drevo, alebo pre mierne avantgardné riešenia, ako je napríklad mikrocement alebo architektonický betón.

Našťastie existujú aj iné možnosti. Ktoré? Odporúčame najmä keramické obklady, ktoré na schodoch vyzerajú perfektne a navyše majú užitočné technické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú komfort každodenného používania schodov.

Prečo by sme si teda mali vybrať keramické obklady na schody? Dôvodov je niekoľko, pričom najdôležitejšími sú:

  • vynikajúca protišmykovosť povrchu
  • dlhodobá životnosť
  • jednoduchosť udržiavania schodov v čistote
  • množstvo farebných a dizajnových prevedení materiálu, z ktorých si môžete vybrať
  • relatívne nízke náklady na povrchovú úpravu schodov v porovnaní napríklad so stupňami a podstupnami z prírodného dreva

O výhodách keramickej dlažby by sme mohli hovoriť celé hodiny. Je to materiál, ktorý je ideálny nielen na položenie povrchu schodov, ale aj na podlahy, steny, ako aj na vane a sprchové kúty v kúpeľniach.

Dá sa povedať, že keramika Paradyz je nadčasový výrobok, ktorý umožňuje vytvoriť dokonalé domáce aranžmány – počnúc schodiskom a končiac obložením krbu v obývačke alebo vane v kúpeľni.

Kolekcia Neve Creative

Obkladané vnútorné schodiská – ako si vybrať keramiku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám?

Predtým, ako sa rozhodneme položiť keramickú dlažbu na vnútorné schodisko, je dôležité určiť, aký typ dlažby bude najlepšie vyhovovať našim potrebám a očakávaniam. Urobiť konečné rozhodnutie nie je také jednoduché, už len preto, že musíme analyzovať minimálne niekoľko parametrov keramických obkladov.

V prípade ponuky Paradyz by sme mali vždy venovať pozornosť takým faktorom, ako sú napríklad:

  • Tvar – štvorcové alebo obdĺžnikové dlaždice sú ideálne pre vnútorné schody.
  • Formát – aby sme minimalizovali odpad pri kladení keramiky na schody, vyberajme si také rozmery obkladačiek, ktoré najlepšie zodpovedajú veľkosti stupňov na našich vnútorných schodoch.
  • Trieda oderu – v sortimente keramiky Paradyz nájdeme optimálnu triedu oderu pre schody do domácnosti – tu odporúčame verziu triedy 4/12000.
  • Úroveň protišmykovosti – na vnútorných schodoch odporúčame minimálne triedu R9, hoci dobrou voľbou bude aj vyššia trieda.
  • Povrch – na vnútorné schody sú najlepšie matné a štruktúrované dlaždice, ktoré ešte viac chránia používateľov pred pošmyknutím. Na stupne odporúčame aj leštené alebo saténové dlaždice, ktoré esteticky zvýraznia charakter interiéru.

Ak sa rozhodnete pre matné dlaždice, tu sa dozviete ako sa o ne starať.

Pri výbere modernej dlažby na interiérové schody nemusíme kontrolovať úroveň mrazuvzdornosti – v interiéroch domov a bytov je vždy vykurovanie alebo klimatizácia, takže dlažba „pracuje“ v optimálnych podmienkach.

Tonalita a lícová strana keramických obkladov Paradyz – ako si vybrať správne obklady na schodisko?

V sortimente Paradyz nájdete mnoho verzií obkladov a dlažieb vhodných na interiérové schody. Napriek tomu by sme pred konečným rozhodnutím mali zvážiť dva parametre, ktoré výrazne ovplyvňujú výsledný efekt po položení keramiky na schodoch. Máme na mysli tonalitu a fazetovanie. Zatiaľ čo prvý z nich je pojem, s ktorým sa pri hľadaní keramiky určite stretlo už veľa ľudí, pojem lícovanosť je určite pre každého nový.

Tonalita

Protišmykové dlaždice na schody sú v kolekciách Ceramika Paradyz k dispozícii v piatich rôznych vyhotoveniach. Rozlišujeme triedy V0 až V4, pričom prvá je jednofarebná dlaždica s jednotnou farbou, kým V4 je označenie pre keramiku na schody s viditeľnými odchýlkami v rámci jedného vzoru a výraznými farebnými variáciami.

Tvárnosť

Ide o pomerne výrazný pojem, ktorý v rozpore so zdaním výrazne ovplyvňuje to, ako je povrch schodiska obložený vybranými keramickými dlaždicami. V kolekcii Paradyz nájdeme obkladačky dostupné v štyroch triedach tváre (od F1 po F1-80). Prvá kategória znamená, že dlaždica má jednu tvár, t. j. jednotnú farbu a vzor. V prípade označenia F1-80 je keramika v danom formáte rôznorodá až do 80 líc.

Pojem tvár uplatňujeme na dlaždice, ktoré nemôžu byť monotónne a príliš sa opakujúce v rámci jedného vzoru. Tento pojem sa bežne používa najmä pri obkladoch s imitáciou dreva a prírodného kameňa.

Keramické obklady schodov – aká farba a vzor budú vhodné?

Pri hľadaní ideálneho dokončovacieho materiálu pre schodisko musíme zohľadniť naše štylistické preferencie a celkový štýl interiéru. Ak má byť schodisko tlmené, vyberme si jednofarebné materiály alebo vzor, ktorý nepriťahuje príliš veľa pozornosti, napríklad imitáciu dreva. V prípade výrazných interiérov sa oplatí zvoliť schodiskovú keramiku v krikľavých farbách, ako aj vzory, ktoré imitujú napríklad prírodné zmeny materiálu v podobe hrdzavého povlaku.

Aby sme trochu odľahčili situáciu, pokiaľ ide o dizajn interiérových obkladov schodiska, pripravili sme tri inšpirácie na povrchovú úpravu, každú pre tlmený aj avantgardný/typický štýl.

Obkladané schodisko bez okázalého charakteru

Ak oceňujete klasický vzhľad interiéru vášho domova, môžete využiť naše tri inšpirácie a pozrieť sa, ako vyzerajú klasické keramické obklady na schodoch. Je to dobrá voľba, ak chcete schodisko skryť v celkovom dizajne vašej nehnuteľnosti a nechať ho zaniknúť na pozadí ostatných dekoratívnych dokončovacích prvkov vo vašom dome alebo byte.

Klasická elegancia z kolekcie Paradyz Classica

Využite všestrannosť a eleganciu obkladov 30×60 cm alebo 60×60 cm z kolekcie Paradyz Classica a dodajte svojmu interiérovému schodisku nadčasový vzhľad. Vďaka tomuto formátu, ktorý sa dokonale hodí k typickým šírkam schodiska, si môžete vychutnať jednoduchú inštaláciu bez potreby rezania dlaždíc.

Kolekcia je k dispozícii v rôznych farbách, ako je béžová, biela, sivá, ako aj v imitáciách materiálov, ako je kameň, drevo alebo betón, čo vám umožní zladiť sa s akýmkoľvek interiérom, či už moderným alebo klasickejším.

Moderné riešenia z technickej kameniny

Využite výhody doplnkovej kolekcie technickej kameniny Ceramika Paradyz, ktorá zaručuje bezpečné používanie a jednoduchú údržbu vďaka špeciálnym prvkom, ako sú stupienky a sokle.

Technická kamenina je ideálnou voľbou pre schody vďaka svojej trvanlivosti a odolnosti voči oderu. Táto možnosť je vhodná najmä do priestorov, kde, sa hodí materiál s vysokou funkčnosťou a estetickým vzhľadom, pričom si môžete vybrať zo širokej škály farieb a vzorov.

Funkčnosť a štýl s protišmykovými dlaždicami

Ak je pre vás prioritou bezpečnosť, zvážte obklady s protišmykovými pásmi z radu Paradyz. Takýto materiál na schody zvyšuje priľnavosť a bezpečnosť používania schodov, najmä v náročných poveternostných podmienkach.

Okrem funkčnosti sú keramické dlaždice Paradyz k dispozícii aj v širokej škále vzorov a farieb, čo vám umožní vytvoriť jedinečné usporiadanie, ktoré bude nielen bezpečné, ale aj esteticky ladiť so zvyškom vášho domova.

Obkladané schodiská v domácnosti – stavte na výrazné interiéry!

Alternatívnou možnosťou sú obklady na schody vo výrazných farbách a s neobvyklými vzormi. Rozhodnite sa pre takéto usporiadanie, ak chcete, aby schodisko bolo nenahraditeľným dekoratívnym prvkom a výrazne ovplyvnilo estetickú hodnotu celej nehnuteľnosti.

Betónová jemnosť z kolekcie Ennis

Použitie dlaždíc z kolekcie Ennis, inšpirovanej jemnou estetikou betónu, môže dodať vášmu schodisku moderný a minimalistický dojem. Tieto keramické obklady na schody sa vyznačujú univerzálnym dizajnom a tlmenými farbami od svetlosivej cez sivú až po svetlo béžovú.

K dispozícii sú v matnej a pololeštenej povrchovej úprave a umožňujú vytvárať viacrozmerné aranžmány, ktoré v priestore jemne vyniknú.

Moderný minimalizmus s Neve Creative

Kolekcia Neve Creative, ktorá vznikla v spolupráci s Majou Ganszyniec, ponúka funkcionalizmus uzavretý v nadčasových prvkoch. Vďaka hre textúr, farieb a šerosvitu získajú interiéry na priestrannosti.

K dispozícii sú v rôznych odtieňoch béžovej a s rôznymi textúrami, môžu byť ideálnym riešením pre tých, ktorí hľadajú jemný, ale sofistikovaný akcent na schodisku, ktorý doplní celkový štýl dizajnu nehnuteľnosti. Napriek tomu nie všetky dlaždice dostupné v tejto kolekcii sú určené na podlahy.

Nezabudnite! Pri výbere keramickej dlažby Paradyz na výzdobu schodov sa oplatí venovať pozornosť rôznorodosti kolekcií, ktoré ponúkajú širokú škálu vzorov, farieb a štruktúr. To umožňuje vytvoriť jedinečné a avantgardné aranžmány, ktoré podčiarknu charakter každého interiéru.

Kolekcia Ennis Light Grey

Drevorezné dlaždice na schody – k akému štýlu sa takáto keramika hodí?

Ide o najlepšiu možnú voľbu, pokiaľ oceníme skôr nadčasový charakter dizajnu interiéru a schodiska. Keramika na schody s odtieňom pripomínajúcim drevo môže byť skvelým doplnkom pre tieto štýly: loftový, moderný, minimalistický a súčasné módne trendy v interiérovom dizajne, t. j. moderný organický.

Obklady pre interiérové schodiská s imitáciou dreva sú skutočným hitom, najmä ak chcete do miestnosti vniesť trochu charakteru a útulnosti a zároveň chcete interiér opticky zatepliť. Pokúste sa do interiéru zakomponovať organické akcenty. Pokiaľ ide o obklady interiérových schodísk, skvelým riešením sú vzory s imitáciou dreva alebo mramoru.

Obklad schodiska – klasický vzor alebo snáď nadčasová rybia kosť?

Existuje veľa možností, ako položiť keramickú schodiskovú dlažbu v interiéri domu alebo bytu. Okrem toho, že musíme zladiť správnu hrúbku, formát a protišmykovosť, musíme tiež určiť, ako budú dlaždice položené na stupňoch a podstupnoch.

Prvou možnosťou použitia keramickej dlažby na schody je rybia kosť. Dobre funguje nielen v tradičných, ale aj v moderných úpravách, pričom sa dobre kombinuje s rôznymi materiálmi a doplnkami. Umožňuje dosiahnuť zaujímavé vizuálne efekty a môže byť zaujímavým dekoratívnym prvkom v každej miestnosti vrátane schodov.

Ak nechceme riskovať a znášať dodatočné náklady spojené s položením pomerne komplikovaného vzoru rybej kosti na schody, môžeme si vybrať klasické obdĺžnikové alebo štvorcové schodiskové dlaždice. Takýto spôsob kladenia keramiky na schody bude vhodný najmä pre schodiská, kde by schody nemali nadmerne vyčnievať z ostatných interiérových dekorácií.

Obkladanie schodov v domácnosti – prečo je to vôbec dobrý nápad?

Nepochybujeme o tom, že klasická, podkrovná alebo aj moderná dlažba na interiérové schody je hitom! Aj keď ešte nemáme konkrétnu predstavu o dizajne schodiska, vždy by sme mali zvážiť možnosť použitia keramiky.

Výberom protišmykovej dlažby na schodisko získame záruku: dlhoročnej životnosti povrchu, bezpečnosti každodenného používania a možnosti zladiť dlažbu na vnútorné schody prakticky s akýmkoľvek štýlom usporiadania nehnuteľnosti.

 

 

Prevzaté z Paradyz.pl


Jaké keramické obklady pro vnitřní schodiště? Aké keramické obklady na vnútorné schodisko?