Aká je najlepšia fasádna omietka

Najlepšia fasádna omietka? Kvalitná a s dlhou životnosťou!

Vybrať si tú správnu fasádnu omietku pre váš nový alebo rekonštruovaný dom je nevyhnutnou podmienkou budúceho spokojného bývania. Kto by sa chcel každý deň pozerať na fasádu, ktorá sa mu nepáči? Aká je ale konkrétne najlepšia práve pre vás, to závisí do značnej miery na tom, čo konkrétne preferujete, resp. čo konkrétne váš dom potrebuje.

Kým pri novostavbách si môžete vybrať väčšinou čokoľvek, čo neodporuje lokálnym stavebným predpisom, pri rekonštrukciách musíte brať väčší ohľad na stav domu a pri historických objektov aj na pamiatkové pravidlá a tiež vlhkosť, sklon k plesniam a pod.

 

Cena by nemala byť jediným kritériom

Investícia do fasádnej omietky nie je investíciou na rok či dva. Správne vybraná fasádna omietka by mala slúžiť ideálne desiatky rokov. Preto by sme sa nikdy nemali rozhodovať len na základe ceny, pretože nízka cena býva často sprevádzaná tiež nižšou kvalitou. Z hľadiska vlastností a dizajnu sa ponuka fasádnych omietok neustále každoročne rozširuje. A práve parametre ako paropriepustnosť, vodeodolnosť, samočistiaca funkcia, schopnosť odolávať hubám a plesniam by mali byť pre výber omietky tým základným.

Vo chvíli, keď nájdete fasádnu omietku s požadovanými vlastnosťami s pre vás akceptovateľnou cenou, môžete vybrať aj konkrétne farebný odtieň, prípadne dekoratívny vzhľad omietky. U vzhľadu je možné ustúpiť a nájsť až druhú či tretiu najlepšiu variantu, ale u kvalitatívnych parametrov robiť kompromisy nie je príliš múdre.

Cena fasádnej omietky nie je v rozpočte stavby alebo rekonštrukcie práve zanedbateľnou položkou. Preto sa nebojte poradiť s niekým, kto má s fasádnymi omietkami dostatok skúseností. Myslite tiež na to, akou formou chcete omietku aplikovať, pretože pre strojové nanášanie sa nehodia všetky typy fasádnych omietok. Pri designe si predstavte, že výraznú farbu alebo extravagantné dekoračné omietky si kupujete na niekoľko rokov. Menej je niekedy viac aj pri fasádnych omietkach.


Jaká je nejlepší fasádní omítka Aká je najlepšia fasádna omietka