Čo je to tenkovrstvá fasádna omietka
Ako sám názov napovedá, jedná sa o tenkú vrstvu finálnej omietkovej fasádne vrstvy, ale presná definícia nie je v českej stavebnej legislatíve nijako ukotvená. Najčastejšie sa uvádza, že sa sú to tenkovrstvové (inak tiež makromolekulárne) štruktúrované fasádne omietky, ktoré sú plne prefarbené a na pripravený podklad sa nanášajú nerezovým hladidlom, a to v hrúbke jednotlivého zrna.
Tá sa pohybuje zvyčajne od 1 do 5 mm. Hodí sa aj pre aplikáciu strojovú, teda nástrekom. Tenkovrstvové fasádne omietky sa líšia podľa toho, aké spojivo obsahujú. Tenkovrstvové fasádne omietky tak môžu byť akrylátové, silikátové, silikónové a silikón-silikátové. V poslednej dobe výrobcovia tenkovrstvovej fasádnej omietky obohacujú o ďalšie aditíva, ktoré im prepožičiavajú úplne unikátne vlastnosti, alebo zlepšujúci niektoré parametre, napríklad paropriepustnosť či vodeodolnosť.
Na trhu tak sú napríklad tenkovrstvové omietky s nanočasticami, ktoré podporujú samočistiacu schopnosť fasádnej omietky. Iní výrobcovia predstavili tzv. rýchlu tenkovrstvovou fasádnu omietku so schopnosťou regulovať vlhkosť na povrchu fasády, takže po daždi sa vysuší podstatne rýchlejšie ako iné tenkovrstvové fasádne omietky, alebo fasádne omietky v tmavých farbách, ktoré sa na rozdiel od starších typov takých výrobkov neprehrievajú.
Tenkovrstvové fasádne omietky sa dodávajú ako hotové a pripravené na nanášanie v podobe pasty, takže niekedy bývajú označované ako pastové fasádne omietky. Výrobcovia ich ponúkajú plne prefarbené v celej hrúbke zrna s obrovsky širokou škálou farebných odtieňov. Tenkovrstvové fasádne omietky majú najčastejšie povrchovú štruktúru ryhovanú, škrabanú alebo hladkú.
Dodávajú sa tiež v dizajne prírodných materiálov, napríklad kameňa či dreva, ale aj kovové dosky, pohľadového betónu alebo ako dekoratívne mozaikové omietky, tzv. Marmolit. Vzhľadom k obrovskej ponuke je potrebné si pred nákupom preštudovať presnú špecifikáciu jednotlivej fasádnej omietky a odporúčania výrobcu pre jej nanášanie.