Spotreba marmolitu: Ako nezruinovať vlastné vrecko?

Pri každej omietke by nás mala zaujímať jej spotreba. Ako je na tom marmolit a čo všetko jeho spotrebu vlastne ovplyvňuje?

Aká je orientačná spotreba marmolitu

V priemere sa spotreba marmolitu pohybuje cca na 4 až 4,5 kg na m². Priemerná spotreba väčšieho balenia s hmotnosťou 25 kg je tak cca 6 m², s menším balením (15 kg) cca 3,5 m². Spotreby sa ale významne líšia najmä podľa zrnitosti marmolitu.

Platí, že ak si kúpite ten jemnozrnný, spotrebujete menej, u hrubozrnnej alternatívy spotreba stúpa. Orientačné hodnoty pre vašu predstavu môžu byť zhruba takéto:

Jemnozrnná verzia znamená približnú spotrebu 3,5 kg / m², u stredne zrnného marmolitu stúpne v priemere na 6 kg / m². Hrubozrnný marmolit podľa približných údajov vychádzajúcich zo skúsenosti samotných výrobcov môže mať spotrebu až 9 kg / m². Hrubozrnný marmolit sa v praxi objavuje skôr menej často.

Pred naťahovaním marmolitu je preto nutné sa nad spotrebou dôkladne zamyslieť a pripraviť si správne množstvo omietky. S prihliadnutím na to, že je na mieste si kúpiť radšej o balenie viac, než predpokladáte, že spotrebujete.

 

Keď je marmolitu málo

Nestane sa vám tak, že by ste zistili, že je materiálu málo. To by mohol byť potenciálny problém v dvoch rovinách. Jednak natiahnuť príliš slabú vrstvu znamená, že vám bude presvitať pod kamienkami pôvodný podklad. To už sa príliš účinne opraviť nedá.

Podobne dodatočne pretierané miesta sú vždy viac či menej vidieť. Akonáhle vám navyše v priebehu práce materiál dôjde, neoplatí sa príliš dlho čakať a ísť zháňať ďalšie balenie vybraného odtieňa. Počítajte totiž s rýchlym zasychaním už aplikovaného marmolitu.

Celú plochu je preto nutné natiahnuť naraz, inak by sme si spôsobili na podklade viditeľné prechody. Optimálny odhad spotreby je preto úplne kľúčový pre vydarený výsledok. Pri správnej aplikácii vďaka marmolitu získate vysoko odolnú omietku schopnú odolať poveternostným vplyvom i mechanickému poškodeniu.


Spotřeba marmolitu: Jak nezruinovat vlastní kapsu? Spotreba marmolitu: Ako nezruinovať vlastné vrecko?