Schody do neba postaviť chcel by som pre teba – aj s marmolitom

Marmolit je priamo ideálnym materiálom pre omietnutie schodov. Kde všade ho použiť, ako a na čo si dať pozor?

Marmolit na schody, skvelá voľba aj pre váš domov

Marmolit sa tiež niekedy opisuje ako soklová omietka. Už samotný názov potom jasne predurčuje jeho použitie. Veľmi odolná omietka dokáže chrániť namáhanú plochu, schodisko pred mechanickým poškodením, ale aj pred pôsobením vonkajších vplyvov v prípade, že sa jedná o schody v exteriéri.

Aj v takto náročných podmienkach pritom vydrží marmolit desiatky rokov. Počas tejto doby nevyžaduje nijako náročnú starostlivosť. Ak by ste však predsa len mali dojem, že vzhľadom k znečisteniu je potreba marmolit na schodoch umyť, je to bez problémov realizovateľné.

Omietka odoláva aj pôsobeniu vlhka, stačí preto použiť obyčajnú vodu. Obnoviť pôvodný vzhľad možno tiež s pomocou renovačného náteru. Zvoliť si môžete podľa vlastného želania zrnitosť od jemnej po hrubú a tiež rôznu farebnosť. Marmolit môže byť jednofarebný, ale tiež sa na trh dodáva viacfarebné prevedenie so zaujímavým mozaikovým efektom.

Odtieňov je nepreberné množstvo a je možné ich aj vzájomne kombinovať a vytvárať napríklad tiež rôzne vzory. Vždy je tak možné individuálne zladiť omietku s celkovým štýlom interiéru alebo exteriéru.

 

Ako pracovať s marmolitom a čomu sa vyhnúť

Pri aplikácii na schody by sme mali dbať na všeobecné zásady práce s marmolitom, teda dôkladné očistenie aj napenetrovanie podkladu. Pre zvýšenie pevnosti sa tiež odporúča použiť tzv. perlinku. Použitie perlinky a lepidla vám tiež uľahčí nanášanie finálnej vrstvy. Pozor, marmolit sa nanáša výhradne na tzv. zvislé plochy.

U schodov to teda znamená, že by nemal byť použitý ako nášľapná vrstva. Marmolit nie je natoľko odolný a hrozilo by, že sa začne omietka odlupovať a praskať. Ak sa jedinečného vzhľadu nechcete vzdávať, môžete kombinovať marmolit s ďalšími materiálmi a zvoliť na plochu po ktorej sa najviac chodí tzv. kamenný koberec.

Ostatne s marmolitom býva v podobných prípadoch často zamieňaný. Vyhnete sa tak sklamaniu z toho, že marmolit na zamýšľanom mieste nedrží, kamenné koberce sú odolné dostatočne.


Schody do nebe postavit chtěl bych pro tebe – i s marmolitem Schody do neba postaviť chcel by som pre teba – aj s marmolitom