Marmolit na sokel, čo potrebujete vedieť, kým začnete budovať?

Typicky sa marmolit používa napríklad na sokel domov. Prečo a aké prednosti táto omietka pri používaní má?

Ochráňte sokel svojho domu

Starostlivosť o sokel domu znamená, že majiteľ stavby sa zamyslel nad praktickosťou celej realizácie a zároveň preukázal pri premýšľaní nad dizajnom zmysel pre detail.

Sokel sa musí obložiť jednak preto, aby sme zamedzili prístupu vody, lebo zatekajúca voda spôsobí stúpanie vlhkosti, čo sa prejaví na fasáde aj murive. Zároveň je obloženie potreba aj preto, aby sme zabezpečili tepelnú izoláciu. Pre obklady sa preto používajú rôzne materiály a marmolit je jedným z nich.

Jeho použitie má rad výhod: Tento typ dekoratívnych fasádnych omietok je mimoriadne odolný voči rôznorodým poveternostným vplyvom. Typická je pre neho aj veľmi dlhá životnosť. V tom sa podobá klasickému kameni. Žiaduce vlastnosti prírodného kameňa však má iba marmolit prírodný, tj. z kameňa vyrobený. Stretnúť sa však môžete aj s marmolitom vyrábaným rýdzo umelo.

 

Dekoratívna fasádna omietka

Je oteruvzdorná a odolná voči vlhkosti. Okrem mechanickej odolnosti vyniká marmolit tiež v umývateľnosti. Marmolit na sokli predstavuje aj efektný dizajnový prvok.

Vybrať si totiž môžete nielen z rôznych farebných prevedení, ale aj z odlišnej zrnitosti omietky. To vo výsledku vytvorí mimoriadne pútavý a originálny architektonický prvok. Povrch sokla potiahnutý marmolitom možno bezo zvyšku prispôsobiť zvyšku fasády a posilniť tak žiadúci dojem.

Nezáleží na tom, o aký typ objektu sa jedná, či o komerčné alebo o bežné bývanie, prípadne na tom, aký štýl majiteľ stavby vyznáva. Marmolit sa dá pojať moderne, sviežo alebo extravagantne, ale tiež nenápadne, prirodzene a veľmi umiernene.

V porovnaní napríklad s dlažbou na sokli navyše aplikácia marmolitu nie je pracná. S dodržaním odporúčaného pracovného postupu sa do nej môže s úspechom pustiť aj amatérsky stavebník. Výsledok bude vyzerať len s minimálnym úsilím úplne profesionálne.


Marmolit na sokl, co potřebujete vědět, než začnete budovat? Marmolit na sokel, čo potrebujete vedieť, kým začnete budovať?