Macchia – inšpirovaná chuťami a textúrami Talianska

Terazzové podlahy, oslavované od staroveku v talianskych vilách, sa premenili na neodmysliteľný prvok klasického dizajnu interiérov. Ich charakteristický vzhľad, kedy mramorové úlomky sú pevne vsadené do cementovej matrice, vytvára hladký, avšak živý povrch s unikátnym a nepravidelným vzorom. Tento tradičný materiál bol moderným spôsobom opäť interpretovaný dizajnérkou Annou Janik-Cieślou z TU_collective v jej kolekcii Macchia, ktorá čerpá inšpiráciu z bohatstva talianskeho vkusu a štruktúry.

Macchia – príbeh inšpirovaný talianskym umením a prírodou

Voľba terazza ako alternatívy k jednoliatym kamenným podlahám v Ríme alebo Benátkach môže na prvý pohľad prekvapiť. Avšak táto fascinácia začlenením drobných detailov do jednoliateho celku má hlboké korene v južanskej kultúre a je vidieť aj v gastronómii, napríklad v obľúbenej zmrzline stracciatella, kde tvrdé kúsky čokolády v zamatovej vanilkovej základne dokonale ilustrujú taliansku vášnivosť a nepredvídateľnosť.

Tento princíp „stracciare“, zdieľaný medzi talianskou zmrzlinou a podlahami benátskych palácov, hoci je klasický, necháva stále hlboký dojem. V prípade terazza dosahuje efektu fascinujúceho, výrazného a pritom elegantného interiéru. „Bola pre mňa výzvou premýšľať, ako klasickému materiálu dodať moderný výraz. Preto som sa obrátila na terazzo,“ zdieľa Anna Janik-Cieśla, tvorkyňa kolekcie Macchia.

Taliansko v odtieňoch mramoru

Tradičné talianske terazzo sa vyznačuje jemne rozptýlenými malými kúskami mramoru, vytvárajúcimi živý a pestrofarebný vzor. „Aby som oživila klasický dizajn podlahy, rozhodla som sa upraviť veľkosť niektorých mramorových kúskov, vybrala som väčšie úlomky vzácneho mramoru, aby výsledný povrch bol ešte dynamický a výrazný,“ vysvetľuje Anna Janik-Cieśla.

Mramor

Precízna práca s mramorom odhalila jeho jemné, rozmanité odtiene – od svetlosivej a tmavosivej cez krémovú až po modrú. Tieto stredomorské farby, prenesené do kúpeľne, okamžite evokujú atmosféru talianskej architektúry pre každého znalca.

Výber mramoru

Kolekcia Macchia nie je revolúciou v terazze, ale skôr rešpektujúcim prispôsobením klasického štýlu súčasným požiadavkám na interiéry. Základom kolekcie je matná dlaždica, ktorá je obklopená leštenými oceľovými lištami v medených alebo strieborných odtieňoch, ako vysvetľuje dizajnérka.

Nepravidelnosť s definovanými hranicami

V kolekcii Macchia je zvláštna pozornosť venovaná kombinácii matného základu a výrazných mramorových kúskov, čím vzniká zaujímavý vzor. Hladký povrch glazúry zvýrazňuje interakciu svetla medzi tmavším podkladom a svetlými mramorovými časťami.

„Cieľom kolekcie Macchia bolo vyhovieť rôznym dizajnovým požiadavkám, ponúknuť ako milovníkom výrazných kontrastov, tak priaznivcom jemnejších dekorov. Ponuka dlaždíc umožňuje vytvoriť buď výraznejší, alebo jemnejší kontrast mramorových častí voči pozadiu,“ hovorí Anna Janik-Cieśla.

Kúpeľňa s mramorom

Vďaka tejto prirodzenej farebnosti celej kolekcie Macchia je možné využiť dynamický vzor terazza bez pôsobenia prehnaného dojmu alebo chaosu. Naopak, zjemnenie farieb je kľúčom k dosiahnutiu jedinečne elegantného interiéru.

Kolekciu dopĺňajú základné svetlosivé dlaždice a dva typy kovových ozdobných pásikov, ktoré možno dokonale zladiť s dlaždicami bez ohľadu na zvolený variant. Dostupné sú obklady na stenu vo formáte 33 × 90 cm a dlažby na podlahu vo formáte 60 × 60 cm.

Voľná kombinácia vzorov a textúr

Kolekcia Macchia umožňuje aj tie najneobvyklejšie kombinácie materiálov so skutočne stredomorskou voľnosťou. Klasický terazzový motív dobre pôsobí v tradičnom interiéri s hladkými, tlmenými obkladačkami, ktoré zdôrazňujú sofistikovanú eleganciu priestoru. Na druhej strane moderné poňatie motívu znamená, že dlaždice sa dokonale hodia aj do veľmi industriálnych foriem.

Betón s mramorom

Bohatstvo vzorov a odtieňov v kolekcii Macchia poskytuje interiérovým dizajnérom maximálnu voľnosť a výrazovú silu v súlade so súčasnými trendmi. Ak hľadáte výraznú kolekciu na mieru, ktorá čerpá z tradície talianskeho dizajnu, Macchia predstavuje modernú klasiku, ktorá splní vaše očakávania.

 

Prečítajte si taktiež: Obkladačky s drevodekorom. Chodba zariadená v súlade s prírodou

 

Prevzaté z Tubadzin.Pl


Macchia – Inspirováno chutí a strukturou Itálie Macchia – inšpirovaná chuťami a textúrami Talianska