Čo je marmolit alebo čo (ne) viete o tejto dekoratívnej omietke

Čo je marmolit? Marmolit patrí medzi dekoratívne omietky. Tento moderný typ fasádne omietky môžete v praxi vídať čoraz častejšie. Z čoho je vyrobený a ako sa používa?

Z čoho je marmolit

Inak tento typ omietky nájdete aj pod názvom mozaiková, všeobecne je ale známa pod jednoduchým názvom marmolit.

Prvýkrát sa objavila už v byzantskej ére. Na dlhú dobu bola však zabudnutá a opätovný boom nastal až v 18. storočí a udržal sa dodnes. Táto dekoratívna omietka má široké možnosti využitia. Môže byť použitá v interiéri i v exteriéri. Z technologického pohľadu sa jedná o kamienky v organickom spojive. Toto spojivo je typicky akrylátová živica rozpustná vodou. Toto spojivo má výhodu v tom, že akonáhle zaschne, stáva sa priehľadným.

 

Kamienky, ktoré sa v tomto základu nachádzajú, môžu byť skutočne prírodné. Spravidla sa jedná o drvený mramor. K výrobe možno tiež využiť žulovú drť či kremičité piesky. Tieto materiály možno tiež nahradiť umelou alternatívou.

Hrubosť a farebnosť

Marmolit sa na trh dodáva v rôznej hrubosti. Základné rozlíšenie by tak mohlo byť veľmi zjednodušene na jemný a hrubý. Dostupný je v celej rade farebných alternatív.

Prevedenie môže byť jednofarebné alebo viacfarebné v podobe mozaiky. Čo tomuto typu omietok dodáva veľmi efektný vzhľad a dizajnovú variabilitu. Farbu je nutné vybrať starostlivo. Keď mu zistíme, že sa nám pôvodný odtieň nepáči alebo nám nevyhovuje napríklad jeho údržba, majme na pamäti, že marmolit síce môžeme pretrieť farbou, stratí sa tým však pôvodný plastický efekt omietky.

Vlastnosti marmolitu

Dizajn však nie je to jediné, prečo nachádza marmolit tak široké uplatnenie.

Využiteľnosť mu jednoznačne prepožičiavajú aj jeho vlastnosti. Najmä je to jeho odolnosť a jednoduchá údržba. Podobne nenáročná je aj aplikácia tejto omietky. A to nielen z pohľadu profesionálneho stavebníka.

Práca s marmolitom je dostatočne jednoduchá na to, aby sa do nej s určitou prípravou mohol pustiť aj laik. Stačí len v rámci naťahovania marmolit dodržiavať pokyny, ktoré nájdete na jednotlivých produktoch priamo od výrobcu.


Co je marmolit aneb co (ne)víte o této dekorativní omítce Čo je marmolit alebo čo (ne) viete o tejto dekoratívnej omietke