Ako správne používať benátsky šťuk v kúpeľni

Benátsky šťuk je špecifický druh omietky, ktorý sa aplikuje na stenu alebo strop. Ľudia si ho často vyberajú do rôznych miest svojho domova, niekedy aj do všetkých. Jeho aplikácia je veľmi priaznivá, čo aspoň čiastočne vyváži skutočnosť, že si väčšina z nás musí na prácu najať profesionálneho remeselníka, pričom aj jemu bude práca trvať niekoľko dní, aby benátsky šťuk naniesol presne tak, ako sa má v niekoľkých vrstvách.

Benátsky šťuk je veľmi častým materiálom práve do kúpeľne, vidieť ho môžete v hoteloch, saunách alebo domovoch. Do zloženia zmesi sa pridáva mramor, ktorý miestnosť oslní, vy sa tak budete cítiť v úplnom luxuse zakaždým, keď do miestnosti vkročíte. Alternatívu benátskeho štuku v kúpeľni využívajú hlavne ľudia, ktorí niesu príliš veľkí fanúšikovia obkladov na stene.

st4

Špecifikácia aplikácie do kúpeľne

Benátska štuka je s vodou všeobecne úzko spätá, je však nutné dodržať niekoľko zásad. Pokiaľ ho budete chcieť aplikovať do kúpeľne na miesta, kde dochádza k minimálnemu kontaktu s vodou, ale vzniká tu povrchová vlhkosť z nedostatku vetrania (okolo zrkadiel, kúpeľňových skriniek a pod.), nemusíte sa príliš báť o životnosť.

Ak však máte v pláne aplikovať benátsku štuku okolo vane, umývadla alebo priamo do sprchového kúta, musíte dbať na špeciálnu ochrannú vrstvu, pričom celý povrch benátskeho štuku prekryjete vrstvou laku alebo vosku, ktorá je na tento účel priamo určená. Priestor sa tak stane vodeodolný a vy sa nemusíte báť vznikajúcich plesní, aj tak sa odporúča v kúpeľniach dostatočne vetrať, aby všetka prebytočná vlhkosť z miestnosti odchádzala.

Benátsku štuku môžete využiť nielen na postranné steny, ale aj na strop, využiť môžete aj možnosť vymaľovania stropu, pretože benátsku štuku je v predaji v mnohých farebných kombináciách, ktoré vám zaistia kompletné zladenie miestnosti aj s nábytkom.


Jak správně používat benátský štuk v koupelně Ako správne používať benátsky šťuk v kúpeľni