Ako na marmolit svojpomocne? Nerobíte aj vy jednu z nasledujúcich chýb?

Naťahovať marmolit môžete aj svojpomocne. S nasledujúcimi trikmi a tipmi sa ľahko vyhnete najčastejším chybám pri jeho aplikácii.

Naťahovanie bez prechodov

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že aby bol výsledný dojem perfektný, je nutné nanášať marmolit pravidelne, rovnomerne a hlavne jedným ťahom, bez prerušovania. Inak sa nám už nemusí podariť vrstvu správne napojiť a vznikne nie príliš estetický prechod.

Snažte sa preto celú plochu dokončiť skôr, než vám vrstva uschne. Buďte pripravení na to, že hmota zasychá pomerne rýchlo, pracujte teda primerane rýchlym tempom.

Marmolit vo vlhku

Jednoznačne sa vyhnite tomu, aby ste marmolit naťahovali za dažďa alebo za vysokej vzdušnej vlhkosti. Nejeden staviteľ, ktorý sa pustil do realizácie svojpomocne, s prekvapením zistil, že marmolit po uschnutí získal mliečne zakalenie.

To spôsobí práve voda. Bohužiaľ sa poškodenie nedá žiadnym spôsobom opraviť a jediným riešením je natiahnutie novej vrstvy marmolitu. Nenechajte sa znepokojiť tým, že je spojivo mliečne zafarbené hneď po aplikácii, to je naopak bežné. Akonáhle marmolit zaschne, sfarbenie zmizne a omietka bude priehľadná.

 

Zlý odhad množstva

Nanášajte primeranú vrstvu materiálu zodpovedajúcu asi 1,5 násobku veľkosti zŕn. Pokiaľ bude marmolitu málo, kamienky nezaplnia plochu a bude presvitať podklad, čo sa ťažko napravuje. Farba (napríklad silikónová fasádna) tento vizuálny nedostatok síce zakryje, schová však aj pôvodnú štruktúru marmolitu. Teoreticky je možné aj natiahnuť marmolit na pôvodný zle prevedený povrch vo vrstve novej.

Vhodnejším postupom je však nepokúšať sa o podobné improvizované opravy, ale vždy natiahnuť novú vrstvu s dodržaním optimálnych podmienok aj správneho pracovného postupu. Napojované miesta minimálne skúsený stavebník jednoducho spozná.

Triky na nanášanie marmolitu svojpomocne

Začať s naťahovaním by sme mali od rohu alebo zo strany budovy. Na naťahovanie sa používa nerezové hladítko. Ešte predtým, než omietka zavädne, je potrebné ju vyhladiť. Nezabudnite všetko náradie, ktoré budete používať, priebežne omývať vodou a vysušiť. A ešte jedno upozornenie: Počas aplikácie vám vznikne určitý odpad. Tento jav nie je spôsobený chybným pracovným postupom, ide o štandardný stav.


Jak na marmolit svépomocí? Neděláte i vy jednu z následujících chyb? Ako na marmolit svojpomocne? Nerobíte aj vy jednu z nasledujúcich chýb?