Fasádna omietka svojpomocne

Ako si urobiť fasádnu omietku svojpomocne

Doby, kedy na omietnutie fasády domu bolo potrebné zohnať vyučeného murára, sú už našťastie preč. Moderné tenkovrstvové fasádne omietky sa aplikujú veľmi jednoducho a ich nanesenie zvládne aj zručný laik svojpomocne. Základom je výber správnej omietky Pri nanášaní fasádnej omietky môžete pracovať ručne s nerezovým hladidlom, alebo za pomoci striekacej pištole.

Podľa toho si vyberte správny typ fasádnej omietky, pretože nie každá je vhodná na aplikáciu nástrekom. Ak budete robiť fasádu hladidlom a bude to prvýkrát, je vhodnejšie si vybrať fasádnu omietku s väčšími zrnami, ktoré drobné nedokonalosti skôr zakryjú. Keď si nie ste istí, radšej sa poraďte s niekým skúsenejším.

Vždy sa ale držte odporúčaniami výrobcu. Prevažná väčšina z nich odporúča pre nanášanie fasádnej omietky vonkajšiu teplotu v rozmedzí 5 až 25 ° C, suché počasie a ideálne ľahko oblačno. Príliš veľa slnečného žiarenia tiež nie je najvhodnejšie.

o16

Fasádna omietka krok za krokom

Prvým krokom je príprava podkladu tak, aby bol suchý, čistý, bez mastných škvŕn a nerovností. Môže sa jednať o jadrovú omietku, zateplenú konštrukciu, betónovú stierku. Postupujte vždy podľa projektu. Na pripravený povrch potom aplikujte penetračný náter. Pastovité fasádne omietky sa dodávajú už hotové, takže ich môžete rovno aplikovať, ale ak sa rozhodnete pre klasickú minerálnu omietku, musíte si ju namiešať podľa návodu výrobcu.

Nerezovým hladidlom nanášajte omietku jedným ťahom bez prerušenia, odstráňte prebytočnú vrstvu a následne vyhlaďte. Podľa toho, aký povrch chcete mať, vyberte vhodnú metódu. Každý povrch potrebuje iné technologické prestávky. Ryhovaný povrch vyžaduje, aby základná vrstva krátko zaschla. Ryhy sa potom vytvoria krúživými alebo rovnými pohybmi hladítka z plastu, či polystyrénu. Škriabanie povrchu sa musí robiť ihneď po dokončení základnej vrstvy, kedy sa omietka zatrie plastovým hladidlom krúživými pohybmi.

Naopak hladký povrch vyžaduje, aby základná vrstva zasychala celé dva dni. Potom sa na ňu nanáša opäť plastovým hladidlom a krúživými pohybmi vyhladzovacia omietka, ktorej zrná môžu mať veľkosť maximálne pol milimetra. V prípade, že ste použili prefarbenú fasádnu omietku, máte hotovo, inak vás ešte čaká aplikácia fasádnej farby. Vždy buďte trpezliví a dobu medzi jednotlivými krokmi odporúčanú výrobcom neskracujte. Len tak bude výsledok zodpovedať vášmu očakávaniu.


Fasádní omítka svépomocí Fasádna omietka svojpomocne