Rad ľudí, ktorí premýšľajú nad tým, aký obklad alebo omietku zvoliť na stenu, zaujme zrnitá štruktúra marmolitu. Čím je spôsobená a ako sa v jednotlivých zrnitostiach vyznať?
Prečo je marmolit zrnitý?
Za špecifickou štruktúrou marmolitu, ktorá vytvára onen plastický dojem, stojí drobná kamenistá drť, ktorá sa mieša so spojivom (väčšinou akrylátová živica). Kvôli žiaducim vlastnostiam sa väčšinou používa prírodný kameň, hlavne mramor. Marmolit má potom optimálnu pevnosť, je odolný, nepraská a dlho na stene vydrží.
Niektorí výrobcovia ale samozrejme umelý kameň používajú tiež. Pre laika je najdôležitejšie pre základnú orientáciu medzi jednotlivými produktmi predovšetkým to, že marmolit sa delí na jemnozrnný, stredne hrubý a hrubozrnný. Zrnitosť sa odvíja od veľkosti jednotlivých kamienkov a pohybuje sa zhruba od 0,8 do 4 mm.
Jemný alebo hrubý marmolit?
Hrubý marmolit sa používa menej často, asi najobľúbenejší je ten so strednou zrnitosťou, avšak niektorým staviteľom sa samozrejme viac páči jemný. Vizuálny efekt je určite jeden z dôležitých aspektov, podľa ktorých sa môžete rozhodovať pri kúpe. Ďalej sa vám oplatí vedieť, že zrnitosť je určujúca pre spotrebu omietky.
U hrubozrnného marmolitu dochádza všeobecne k najvyššej spotrebe. U jemnej zrnitosti je to asi 3,5 kg / m², u strednej 6 kg / m² a u hrubé cca 9,5 kg / ². Výrobcovia si svoje produkty univerzálne označujú pre jednoduchšiu orientáciu do týchto troch kategórií a pri konkrétnych výrobkov sa navyše dočítate, ako veľké sú jednotlivé zrná (respektíve kamienky). Granulácia sa vždy určuje v milimetroch.
Pozor na výrobné šarže
Pre dosiahnutie jednotného povrchu je nutné si zakúpiť balenie z rovnakej výrobnej šarže. Ak túto možnosť nemáte, odporúča sa radšej marmolit pred aplikáciou zmiešať. Zamedzíte tak tomu, že sa jednotlivé šarže od seba budú líšiť a omietka potom nebude celistvá. Pri výrobe marmolitu dochádza k triedeniu zŕn, drobné odlišnosti sú preto možné.