Možno poznáte priamo termín „marmolit“, možno si aspoň zo svojho okolia vybavujete minimálne jednu stavbu, na ktorej možno uvidieť typickú zrnitú štruktúru. Viete ale, z čoho taký marmolit vlastne je a ako sa robí?
Čo je to marmolit
Za oživenie záujmu o tento materiál vďačíme slávnemu ruskému chemikovi Michailovi Lomonosovi. Hoci boli mozaikové omietky známe už dávno predtým, ešte len zásluhou tohto polyhistor došlo k ich akejsi renesancii.
V modernom poňatí sa jedná o zmes vytvorenú z spojiva a kameniva. Spojiva môžu byť rôznorodá, najbežnejšie sa používajú tri. To akrylátové sa vyznačuje vysokou elasticitou a jeho podstatnou výhodou je, že už sa nemusí ďalej riediť. Spojiva minerálne môžu obsahovať sadru, vápenec či cement.
Výhodou je v tomto prípade hlavne nízka cena a pevnosť podkladu. Nevýhodou naopak obmedzená využiteľnosť, cement by sa mal používať hlavne v exteriéri, sadra a vápenec v interiéri. Spojivo kremičitej je vhodné výhradne pre interiéry. Aplikácia je navyše určená skôr pre skúsených remeselníkov, lebo zmes rýchlo tuhne.
Marmolit je typický tiež svojou štruktúrou v podobe drobných kamienkov. Môže to byť väčšinou mramor, ale tiež žula alebo kremeň či iné prírodné materiály. V niektorých prípadoch sa kameň tiež nahrádza umelú alternatívou.
Farebnosť a hrubosť marmolitu
Pridávaním farieb sa potom dosahuje žiaduceho vizuálneho efektu. Farbiť sa kamienky samozrejme nemusia, v niektorých prípadoch je cieľom naopak ponechať zafarbenie prírodné. Tiež farbený marmolit je z hľadiska pôvodného odtieňa stály. Použité farby neblednú ani pod vplyvom UV žiarenia.
Po celú dobu životnosti omietky si aj pri vonkajšiemu použitiu napríklad na fasáde marmolit uchová svoj pôvodný odtieň. Táto kamenná drvina môže mať rôznu hrubosť, ktorá sa typicky pohybuje v rozpätí 0,8 až 4 mm. Zrnitosť sa odvíja najmä od toho, aký kameň sa použije a tiež od plánovaného účelu využitia omietky.