Marmolit predstavuje netradičné riešenie, ktoré ale v interiéri vyzerá veľmi efektne. Ako zaobchádzať s marmolitom v kúpeľni?
Marmolit je vhodný aj do kúpeľne
Životnosti v takto exponovanom prostredí sa nemusíte obávať. Marmolit je veľmi odolný a je preto vhodný v prostredí bežnej domácnosti aj do kuchyne alebo práve aj do kúpeľne. Jedná sa o praktické a dizajnové riešenie, ktoré môžete použiť namiesto tradičného obkladu.
Marmolit je vodoodpudivý a nenasiakavý. Veľmi ľahko sa udržuje a je umývateľný. Ak tak aj u vás nezvíťazila klasická keramika a chcete dať šancu niečomu originálnemu, určite o marmolite popremýšľajte. Najmä v starších bytoch sa stále ešte môžeme stretnúť s umakartovým jadrom.
Pokiaľ ho neplánujete prerábať a chcete iba vykonať renováciu, možno s dôkladnou prípravou povrchu pristúpiť tiež k aplikovaniu marmolitu na takýto podklad. Povrch musí byť všeobecne očistený, odmastený, bez trhlín či iných nerovností a pre lepšiu priľnavosť náteru tiež prebrúsený. Potom by na ňom mal marmolit držať rovnako spoľahlivo ako iné typy náterových hmôt.
Ako sa vyhnúť pri použití marmolitu problémom
Je však nutné upozorniť, že podklad potiahnutý marmolitom sa stane samozrejme plastický, teda hrubý. To môže údržbu potenciálne trochu skomplikovať. V priehlbinách môže mať napríklad tendenciu sa usadzovať vodný kameň. Aj podobná situácia sa však dá riešiť, ak sa vám marmolit svojím špecifickým dizajnom jednoducho páči.
Priehlbiny možno vyrovnať vďaka použitiu bezfarebného laku. Do určitej miery sa tak o pôvodný „3D efekt“ pripravíte, zabránite však tomu, aby sa vám v nedokonale vyčistených nerovnostiach napríklad rozbujnela pleseň. Majte však na pamäti, že marmolit nie je možné použiť na plochu po ktorej sa chodí.
V takom prípade je potrebné zvoliť kamenný koberec, ak chceme docieliť podobného vizuálneho efektu. A aj ten je možné samozrejme upraviť tak, aby bol úplne hladký, potom môže byť použitý aj v prostredí kúpeľne tak, aby sme ho nemuseli náročne čistiť.