Benátsky šťuk je často prirovnávaný k mramoru, toto označenie je skoro presné, pretože mramor je v rozdrvenej podobe pridávaný do zmesi, kde je spoločne zmiešaný s vápennou múčkou.
V minulosti ste sa s touto variantou ozdoby jednotlivých miestností mohli stretnúť najčastejšie v hoteloch a rôznych wellness zariadeniach, kde dbajú na okázalosť a chcú svojím návštevníkom ukázať niečo iné, aby rozšírili svoju klientelu.
Aplikovať ho možno na väčšinu priestorov, ktoré vás práve napadnú, najväčšou výhodou je, že pre podklad môžete využiť akýkoľvek materiál, ktorý si vopred pripravíte, aby bol hladký a rovný.
V domácnostiach ho možno aplikovať do všetkých miestností, či už sa jedná o spálňu, obývaciu izbu alebo kúpeľňu, často je benátsky šťuk aplikovaný aj na strop. Na druhú stranu najmenej vhodné miesto býva podlaha, lebo benátska štuka je veľmi krehká, ľahko by došlo k poškodeniu či celkovému zničeniu.
Ak ste si vybrali strop ako vhodné miesto, kam benátsku štuku aplikovať, dobre si to premyslite. Aj keď je okázalý strop určite nádherný, len malé percento ľudí si pri príchode do miestnosti všimne stropu, pozornosť by tak musel zabezpečiť vkusne vybraný luster, ktorý prinúti návštevníkov zdvihnúť hlavu.
Na druhú stranu býva strop všeobecne najťažšou lokalitou, kam benátsku štuku umiestniť, aplikácia je vďaka náklonu veľmi zložitá, v tomto prípade je na mieste zvážiť prítomnosť odborníka, ktorý má už dostatočné skúsenosti.
Ak ste sa rozhodli aplikovať materiál samostatne, dbajte na množstvo, ktoré budete nanášať. Pri nabratí príliš veľkého množstva môže dochádzať k opakovaniu materiálu, vhodne býva použitie valčeka s kratšou násadou, nebudete síce vykonávať dlhé ťahy, ale budete pri zdroji a nanášať budete materiál rovnomerne a postupne.