Pre stavebníka by mala byť dôležitým, hoci nie jediným faktorom pri výbere omietky tiež cena. Prečo u marmolitu nezáleží úplne na cene jedného balenia, ale mali by sme si vypočítať radšej cenu za m²?
Od čoho závisí spotreba marmolitu
U omietok by sme sa nemali nechať miasť cenou za balenie. Oveľa podstatnejšie je výsledná cena za m², lebo po bližšom prepočítaní môžeme jednoducho dospieť k záveru, že z drahšieho balenia sa nám podarí úspešne natrieť oveľa väčšiu plochu.
Výhodou marmolitu je predovšetkým skutočnosť, že k cene nemusíme pripočítavať prácu, ak sa do aplikácie mienime pustiť samostatne. Táto dekoratívna omietka sa nanáša veľmi jednoducho, preto aj amatér dosiahne vydareného výsledku, ak dodrží postup aplikácie uvedený výrobcom.
Marmolit možno bežne kúpiť v niekoľkých veľkostiach balenia. Štandardné sú objemy 15, 20 alebo 25 kg. Na koľko metrov štvorcových plôch vám takéto balenie vydrží možno odvodiť z tzv. výdatnosti. Tú už v priemere uvádza samotný výrobca a pohybuje sa okolo 4 až 4,5 kg.
Aká bude spotreba marmolit na m²
Konkrétne hodnoty však závisia od pripravenosti povrchu, ktorý je nutné tiež penetrovať.
Ďalej je nutné vziať do úvahy granuláciu mozaikové omietky, tj. ako hrubá je. Čím hrubšie je marmolit, tým je vyššia jeho výdatnosť čiže stúpa spotreba materiálu na m². V priemere sa výdatnosť u jemnozrnnej verzie pohybuje na 3,5 kg / m², stredne zrnného marmolitu priemerne spotrebujete cca 6 kg / m². Ako uvádzajú výrobcovia, tak u hrubozrnného marmolitu už sa môžete v priemere dočkať aj spotreby 9 kg / m².
S hrubozrnným marmolitom sa však v praxi stretnete menej často. Keď viete, aká je spotreba, môžete sa pustiť do práce. S marmolitom v balení už nie je potrebné ďalej nič robiť, nemusí sa riediť alebo s ničím miešať. Tak, ako si ho kúpite, ho budete nanášať. Pozor, pri nanášaní vám vznikne vždy určitý odpad. Je to normálny jav, ktorý nezávisí na tom, ako veľmi ste zruční, s niečím podobným sa stretávajú pri aplikovaní marmolitu aj skúsení remeselníci.