Obsah
Ak sa v kúpeľni nepoužila izolácia proti vlhkosti alebo bola nesprávne vykonaná, môžeme sa stretnúť s problémom špinavých a plesnivých škár medzi dlaždicami. Ako efektívne odstrániť nepríjemné huby alebo plesne?
Najúčinnejším riešením je odstránenie škárovacej hmoty
Ak sa na škárovej hmote objaví čierny alebo zelený povlak, najlepšie je ho úplne odstrániť. Po tom použite fungicíd a po vysušení povrchu aplikujte novú škárovaciu hmotu. Tiež je možné použiť epoxidové škárovacie hmoty, ktoré sú odolné voči vlhkosti a teda je menšia pravdepodobnosť vzniku plesní alebo húb. Ak sa čistenie týka silikónu, postup je podobný ako pri škárovacej hmote.
Metóda odstránenia škárovacej hmoty
Odstránenie škárovacej hmoty je náročná a pracná úloha, ktorá si vyžaduje určité zručnosti a dôslednosť, aby nedošlo k poškodeniu obkladačiek. Najľahšie sa zbavíte tejto hmoty, keď je stará a začína sa rozpadávať. Na čistenie budete potrebovať špeciálne nože alebo pilníky, ale najpohodlnejšou možnosťou je elektrická mikrobrúska s frézovacím nadstavcom.
Po odstránení škárovej hmoty je potrebné vyčistiť dutiny. Najlepšie sa na to hodí tuhá kefa a vysávač. Potom môžete pokračovať v kladení novej škárovacej hmoty.
Čistenie škárovacej hmoty a silikónu
Ak nechcete hneď odstrániť špinavú škárovaciu hmotu a silikón, môžete sa pokúsiť o ich čistenie. Existuje mnoho prípravkov špeciálne určených na boj proti hubám a plesniam. Tieto sa aplikujú na znečistený povrch a po niekoľkých minútach sa zmyjú. Pri manipulácii s týmito prípravkami používajte gumové rukavice, keďže majú silný korozívny účinok. Na predĺženie účinku čistoty použite impregnačný prostriedok, ktorý je dostupný v obchodoch pre domácich majstrov alebo v obchodoch s chemikáliami.
Ako efektívne odstrániť plesne pomocou domácich metód?
Pokiaľ nás trápia nepríjemné plesne na škárovacej hmote a silikóne, nie je nutné hneď siahať po agresívnych chemických prípravkoch. V mnohých prípadoch nám môžu poslúžiť aj domáce prostriedky, ktoré sú šetrnejšie k našim rukám aj k životnému prostrediu. Aj keď ich použitie môže byť trochu náročnejšie (často je potrebné viac drhnúť, napríklad zubnou kefkou), ich výhody vyvažujú túto dodatočnú námahu. Ponúkame niekoľko tipov, ako takéto čistenie efektívne realizovať.
Prášok do pečiva – tento všestranný pomocník nájde využitie nielen v kuchyni. Posypte ním znečistený povrch, nechajte pôsobiť približne 20 minút a potom ho odstráňte pomocou vlhkej špongie alebo kefy.
Ocot – pripravte si čistiaci roztok v pomere jeden diel octu a dva diely vody. Tento roztok účinne odstraňuje nečistoty nielen na škárovacej hmote a silikóne, ale aj na dlaždiciach, zrkadle a skle sprchovacieho kúta. Pri silnejších nečistotách na škárovej hmote a silikóne môžete do roztoku pridať sódu bikarbónu. Takto pripravenú zmes nechajte na povrchu asi 10 minút, potom všetko dôkladne vydrhnite zubnou kefkou.
Zubná pasta – jej abrazívne a bieliace vlastnosti ju predurčujú na čistenie plesnivých a znečistených škárovacích hmôt a silikónov. Veľké množstvo pasty naneste na znečistený povrch a potom dôkladne vydrhnite zubnou kefkou.
Prostriedok na umývanie riadu – je skvelou voľbou, pokiaľ sa na povrchu okrem plesní a húb nachádzajú aj mastné škvrny. Postupujte pri jeho použití podobne ako pri zubnej paste.
Citrónová šťava – jej silný bieliaci účinok pomôže zbaviť sa plesní a škvŕn. Naneste ju na znečistený povrch a nechajte pôsobiť 10 minút, potom všetko dôkladne vydrhnite a opláchnite.