7 krokov, ako aplikovať benátsky šťuk svojpomocne

Skrášliť si dom kreatívnou alternatívou mramoru je krásna predstava, s benátskou štukou však môže ísť o skutočnosť. Dostupnosť tohto materiálu je pomerne vysoká, ceny nie sú závratne vysoké. Samotná aplikácia benátskeho štuku je pomerne zložitý proces, ktorý je náročný nielen na zručnosť, ale aj na čas. Najväčšou výhodou bývajú ušetrené peniaze, ktoré by ste zaplatili remeselníkom.

Príprava plochy – aby ste mohli stenu využiť na aplikáciu benátskeho štuku, musí byť celý jej povrch dokonale hladký a vodorovný, ak nie je táto fáza splnená, nie je možné pokračovať na ďalší krok.

Penetrácia – na stenu sa nanáša jedna vrstva penetrácie, na vhodnú aplikáciu sa volí valček, ktorý má presnú priľnavosť na povrch steny.

Tónovanie – každý si vyberie vlastnú farbu, ktorá je pre neho tou vhodnou, ktorú po otvorení riadne premieša. Obľúbenou býva benátska štuka, ktorá nie je farebná, jej hustota je priam ideálna, využiť ju môžete okamžite po otvorení. Ak sa rozhodnete netónovať už nanesenú vrstvu, musíte počkať, kým pôvodná farba úplne nezaschne, aby bol povrch tvrdý, potom je možné nanášať ďalšiu vrstvu.

 

Nános prvej vrstvy – do každej ruky si dáte jedno hladítko. Jedným budete nanášať vrstvu, druhým budete vrstvu leštiť.

Nános druhej vrstvy – po aplikácii prvej vrstvy je nutné počkať do druhého dňa, aby celý povrch riadne uschol. Vrstvy budete nanášať tak, aby ste mali na všetkých stranách rovnako, zároveň budete priestor rovno vyhladzovať. Zaschnutie vám prípadne odhalí miesta, kde je vrstvy nedostatok a je potrebné ešte pridať.

Leštenie – špecifikácia, ktorá je pre benátsku štuku veľmi dôležitá, dajte si teda na poslednom kroku záležať, môže vám priniesť buď dokonalú miestnosť, alebo si môžete všetku predchádzajúcu prácu poškodiť. Pre leštenie je presne stanovená doba, ktorá je na hranici tesne uprostred, kedy sú nánosy suché, ale nie dostatočne vysušené.

V tom čase si vezmete originálne hladítko, ktoré je presne určené k tomuto procesu, a začnete dlhými pohybmi leštiť jednotlivé časti. Hladítko musíte mať pritisnuté na stene, aby ste nevynechávali medzery, zároveň musí byť dokonale čisté, aby nezanechávalo šmuhy.

Ochranná vrstva – benátsku štuku nechajte riadne zaschnúť, a potom hubkou aplikujte ochrannú vrstvu, aby povrch zostal vodeodolný.


7 kroků, jak aplikovat benátský štuk svépomocí 7 krokov, ako aplikovať benátsky šťuk svojpomocne